Prawda o marsjańskiej twarzy

dodano: 21/08/2009 09:57 • komentarze: 10 • odsłony: 12453 • kategoria: Astronomia/Kosmos • dodał: ghost456

Ta marsjańska formacja kształtem przypominająca ludzkie oblicze wzbudziła wśród ludzkości niezwykłe zaciekawienie, kiedy to w lipcu 1976 roku została sfotografowana przez sondę Viking 1 a sześć dni później Jet Propulsion Laboratory opublikowało zdjęcia w lokalnej gazecie. Zaczęto zastanawiać się nad tym, kto lub co mogło być przyczyną powstania tego nieziemskiego tworu. Jaka jest prawda, czy sławna „twarz z Cydonii” może być dowodem na to, że obok naszej planety istniało niegdyś życie? A może to zwykły wybryk ludzkiej wyobraźni? Opinie na ten temat zmieniały się wraz z dostarczaniem z kosmosu nowych dowodów w postaci zdjęć.


Słynna „marsjańska twarz” została sfotografowana 25 lipca 1976r. przez sondę Viking 1 na obszarze leżącym około 10 stopni od równika Czerwonej Planety, powszechnie nazywanym Cydonią. Jest to obszar występujący w marsjańskim regionie Arabia Terra i formuje strefę przejściową między południowymi wyżynami a położonymi na północ równinami. Charakterystyczną cechą tej części Marsa jest występowanie dużych dolin i samotnych wzniesień, do których zalicza się także „cydońską twarz”. Niektórzy dopatrywali się w tych wzniesieniach resztek budowli przypominających typowe egipskie piramidy, będące dowodem na istnienie obcej cywilizacji a sławna „twarz z Cydonii” przyjęła miano marsjańskiego Sfinksa.
Carl Sagan , autor książki „Świat nawiedzony przez demony…” podchodził do całej sprawy nieco sceptycznie. Jego zdaniem w „cydońskiej twarzy” nie ma nic nadzwyczajnego, na pewno nie jest dowodem na to, że Mars był niegdyś zamieszkiwany przez jakąś obcą cywilizację. Otóż zdaniem Sagana „marsjańska twarz” jest dziełem gry świateł i cieni oraz złudzenia optycznego i naszej bujnej wyobraźni. Bardzo ważną rolę odgrywa także zjawisko, które towarzyszy nam przez całe życie. Chodzi o pareidiolię, czyli zdolności człowieka, polegające na dopatrywaniu się znanych kształtów w przypadkowych szczegółach. Przykładem pareidioli może być obserwowanie chmur, które swoim kształtem przypominać mogą postacie ludzi, bądź zwierzęta, popękane ściany, na których dopatrujemy się wizerunków świętych. Do przykładów pareidiolii możemy śmiało zaliczyć także popularną „twarz z Cydonii”.
Całkiem odmienne zdanie posiada Richard Hoagland- jeden z czołowych i najbardziej znanych amerykańskich dziennikarzy. Według Hoaglanda NASA zataja wiele dowodów związanych z kosmosem w obawie o negatywne reakcje ludzkości, w tym także sprawę „marsjańskiej twarzy”. Jego zdaniem wzniesienia leżące niedaleko tajemniczej twarzy, przypominające stożkowate piramidy mogą stanowić dowód na to, że istniało tam niegdyś życie, a owe starożytne cywilizacje z Marsa mogły mieć związek z powstaniem naszych egipskich piramid. Podobnych opinii i teorii spiskowych wokół „marsjańskiej twarzy” narosło od ponad 30 lat. Jedna z nich mówi o tym, że odkrycie „twarzy” na terenie Marsa może być dowodem na to, że człowiek pochodzi właśnie z Czerwonej Planety, którą początkowo zamieszkiwał, a dopiero później osiadł się na Ziemi. Inne teorie opowiadają się za istnieniem obcych cywilizacji, które przyczyniły się do powstania dzieła odkrytego przez naukowców w 1976r. Najśmielsze teorie obarczają NASA o celowe i świadome sfałszowanie zdjęć, bądź też zniszczenie marsjańskiego cuda w celu zatarcia dowodów na istnienie życia na Czerwonej Planecie. Niestety późniejsze badania rozwiały wątpliwości co do historii powstania Twarzy z Cydonii.
W 2001 roku wystrzelono na Marsa sondę Mars Global Surveyor, a dwa lata później, w 2003r. sondę Mars Express w celu ponownego zbadania terenu Cydonii. Zdjęcia wykonane przez te dwie sondy kosmiczne potwierdziły teorię Carla Sagana. Wykonano trójwymiarowe zdjęcia o znacznie lepszej jakości. Sonda Viking 1 w 1976r. wykonywała fotografie terenu Cydonii, kiedy Słońce znajdywało się nisko nad horyzontem, tworząc unikalną kompozycję cieni, natomiast na żadnym z późniejszych zdjęć nie udało się uchwycić podobnego efektu. Dodatkowo na zdjęciach z 2001 i 2003 roku udało się wydobyć kilka nowych informacji na temat podłoża geologicznego „marsjańskiej twarzy”. Odkryto wzniesienie o rozmiarach 3,6 x 3,7 km, rzeźbione wiatrami, poprzecinane pęknięciami i przesypane wydmami.

Współcześnie uważa się, że „twarz z Cydonii” to jedynie gra świateł oraz wybryk naszej wyobraźni. Mimo to słynna i kontrowersyjna zarazem „marsjańska twarz” przykryta stertą czerwonego pyłu i zasypana wydmami przeszła do historii przyjmując status nowoczesnej, pozaziemskiej legendy.

źródła: Internet
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: radek84 data: 2009-08-23 16:38:36
Moim zdaniem żadnej twarzy tam nie było.
dodał: Maha data: 2009-08-25 19:39:03
Wzięlibyście dodawali zdjęcia do tych artów...
dodał: Synthetic data: 2009-08-25 20:13:57
Z tym proszę do autorów :)
dodał: ghost456 data: 2009-08-26 11:04:56
Zdjęcia miały być, ale z racji, że to mój pierwszy art to nie wiedziałem jak się dodaje obrazki. Ale teraz już wiem i następne arty będą z obrazkami.
dodał: Maha data: 2009-08-26 15:52:05
Dziękuję ;)
dodał: dawid736 data: 2009-12-09 19:02:31
ej ludzie ale skąd niby tam człowiek pot piachem się wzią ?
dodał: damking data: 2010-01-20 17:09:26
Ostatnio stwierdzono że jest bardzo duża prawdopodobność na istnienie prymitywnego życia na Marsie .Około 2/3 misji
na Marsa było nieudanych .Mars Global Surveyor znalazł dowody na istnienie w przeszłości oceanów na Marsie
dodał: bartek980127 data: 2010-11-30 20:44:33
wpiszcie sobie na yt prawda czy fikcja życie na marsie ta twarz w ziemi to tylko źle padające światło i tak to wygląda
dodał: Ciekawski data: 2011-04-16 19:17:03
niech najpierw wylądują na marsa a potem zobaczymy czy to prawda (:
dodał: Maced data: 2012-06-11 19:26:44
Zdjęcie twarzy w latach 70.: twarz
Zdjęcie twarzy w XXI wieku: jakaś tam skała
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::