36-kilometrowy most nad Zatoką Hangzhou

dodano: 28/06/2007 01:53 • komentarze: 1 • odsłony: 15519 • kategoria: Nauka/Technika • dodał: Simon

36-kilometerowej długości most nad Zatoką Hangzhou, który zdaniem jego konstruktorów jest najdłuższym morskim mostem, formalnie połączył Szanghaj z przemysłowo-portowym miastem Ningbo w najbardziej prężnym gospodarczo regionie Chin.

36-kilometrowy most nad Zatoką Hangzhou


Most nad zatoką Morza Południowochińskiego, na południe od delty Jangcy, składa się z wiaduktów i podwieszanych przęseł, które pozwolą na ruch statków w zatoce.

Długość nowego mostu pozwoliłaby połączyć Wielką Brytanię z Francją nad kanałem La Manche. Konstrukcję zaplanowano tak, by wytrzymała uderzenia tajfunów, które spadają na wybrzeże morskie w rejonie Szanghaju, i warunki związane z tzw. pływającym gruntem. To jedna z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych budów podjętych przez Chiny.

Kosztujący 11,8 mld juanów (1,14 mld euro) most zostanie oddany do użytku dopiero za rok, po ukończeniu sześciopasmowej płatnej drogi, która pozwoli na jazdę z prędkością 100 km na godzinę.

Budowę mostu nad Zatoką Hangzhou rozpoczęto w 2003 roku. Udział w finansowaniu przedsięwzięcia mają również firmy prywatne, które po raz pierwszy w Chinach uczestniczą w tak dużym projekcie infrastrukturalnym.

36-kilometrowy most nad Zatoką Hangzhou


W wtorek uroczyście zespawano ostatni odcinek mostu, w obecności kilkuset pracowników licznych firm uczestniczących w budowie mostu i tysiąca gości.

Na północ od Szanghaju budowniczy w tym miesiącu połączyli również ostanie ogniwo mostu nad Jangcy, który ma długość 32,4 km i według wykonawców jest najdłuższą podwieszaną strukturą tego rodzaju na świecie.

Dotąd za najdłuższy most morski uchodził most Donghai łączący Szanghaj z portem Yangshan, długości 32,5 km. Usuwają one w cień jeden z najdłuższych mostów świata, długości 25 km, łączący Bahrajn z Arabią Saudyjską.

36-kilometrowy most nad Zatoką Hangzhou

źródła: PAP / onet.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: izolizka data: 2008-11-29 14:07:29
Osz kurrde...... :/ Wow...! Ciekawe! Ja nie mogę.... Przecież ok. 20 minut potrzeba było by żeby przez niego przejechać samochodem.!
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::