5 tys. chętnych na symulowany lot na Marsa

dodano: 23/07/2007 00:27 • komentarze: 0 • odsłony: 3233 • kategoria: Astronomia/Kosmos • dodał: Simon

5 tys. chętnych na symulowany lot na MarsaPonad 5000 osób z 28 państw zgłosiło swoje kandydatury do udziału w symulacji lotu na Marsa. Śmiałkowie będą zamknięci przez 520 dni.

Przez pierwsze dni było kompletne szaleństwo. Dostawaliśmy przez Internet 50 kandydatur na godzinę. Do tej pory otrzymaliśmy ich ponad 5000 - powiedział Marc Heppener z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) tygodnikowi "Journal du Dimanche", który ukazał się w niedzielę.

Heppener podkreślił, że misja załogowa na Marsa - która odbędzie się najwcześniej w 2030 roku - będzie wyzwaniem pod względem technologicznym, ale jej powodzenie zależy od "czynnika ludzkiego".

Symulacja lotu rozpocznie się w 2008 roku w kompleksie należącym do Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie. Po dwóch 105-dniowych testach, podczas których kandydaci będą dostawać 120 euro dziennie, zostanie wybrana 6-osobowa "załoga". Będzie ona przez 520 dni zamknięta w module bez okien.

Kandydaci muszą być zdrowymi ludźmi w wieku od 25 do 50 lat, mówić po angielsku i radzić sobie po rosyjsku, a także znać się na medycynie, biologii, informatyce lub mechanice. Choć procedura selekcji będzie przypominać tę stosowaną w przypadku astronautów, odporność psychiczna będzie miała większe znaczenie niż zdrowie fizyczne.

"Załoganci" będą przebywać w 6 modułach pod "okiem" kamer, bez żadnej intymności na powierzchni zaledwie 3 m kw., w sztucznym świetle, karmieni żywnością pakowaną próżniowo. Aby urealnić symulację, będzie dochodziło do "wypadków" i "alarmów". Aby otrzymać z bazy odpowiedź na pytanie, trzeba będzie czekać 40 minut.

Według Rosyjskiej Akademii Nauk, 200 kandydatów, w tym 19 kobiet, odpowiada niezbędnym warunkom.

źródła: PAP / wp.pl / fot. JupiterImages / EAST NEWS
Zobacz co sądzą o tym inni:
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::