Boeing zaprezentował nowy samolot - 787 Dreamliner

dodano: 31/07/2007 01:00 • komentarze: 0 • odsłony: 5680 • kategoria: Nauka/Technika • dodał: Simon

Boeing zaprezentował nowy samolot - 787 DreamlinerKoncern Boeing Co. zaprezentował uroczyście pierwszy, całkowicie ukończony, egzemplarz nowego samolotu pasażerskiego 787, nazwanego Dreamliner.

W obecności tysięcy zaproszonych gości samolot wytoczono z olbrzymiego hangaru w miejscowości Everett (40 km na północ od Seattle, w stanie Waszyngton).

787 Dreamliner jest maszyną średniej wielkości i pierwszym, całkowicie nowym, modelem Boeinga wprowadzonym do seryjnej produkcji od czasu modelu 777 w 1995 r.

Jest też pierwszym dużym samolotem pasażerskim wykonanym w większości z kompozytów włókien węglowych, które są bardziej wytrzymałe i mniej podatne na korozję niż dotychczas stosowane aluminium.

Ten dwusilnikowy samolot ma też - według zapewnień producenta - zużywać o 20% mniej paliwa niż eksploatowane obecnie maszyny porównywalnej wielkości. Mniejsze o ok. 1/3 mają też być pozostałe koszty eksploatacji.

Pasażerowie - jak twierdzą przedstawiciele koncernu - będą podróżować w znacznie lepszych warunkach niz dotychczas. 787 ma m. in. zmodyfikowany system klimatyzacji, który zapewnia wilgotność powietrza na poziomie 15% (a nie prawie 0% jak obecnie), co powinno zapobiec podrażnieniom spojówek i bólom głowy.

Dreamliner będzie produkowany w trzech wersjach, w tym jednej średnio i jednej długodystansowej. Będzie zabierać na pokład od 210 do 330 pasażerów. Cena jednej maszyny waha się od 146 do 200 mln dolarów.

Dotychczas Boeing otrzymał zamówienia na 677 maszyn tego typu; portfel zamówień jest wypełniony do roku 2015.

Dwa lata wcześniej europejski Airbus ma wprowadzić do produkcji konkurencyjny model A350 XWB.

Kilka dodatkowych zdjęć znajdziecie tutaj: http://www.nieznane.pl/zdjecie,149

źródła: PAP / wp.pl / fot. AFP
Zobacz co sądzą o tym inni:
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::