Brokuły i kalafiory zapobiegają rakowi prostaty

dodano: 03/08/2007 02:00 • komentarze: 0 • odsłony: 2268 • kategoria: Medycyna/Człowiek • dodał: Simon

Brokuły i kalafiory zapobiegają rakowi prostatyRegularne spożywanie brokułów i kalafiorów obniża ryzyko zachorowania na agresywnego raka prostaty - wykazały badania amerykańsko-kanadyjskie, o których informuje pismo "Journal of the National Cancer Institute".

Do takich wniosków doszli badacze z amerykańskiego Narodowego Instytutu Badań nad Rakiem, którzy wspólnie z naukowcami z Kanady przebadali 1300 mężczyzn cierpiących na raka prostaty. Przy pomocy ankiet zebrano dane na temat spożycia różnych grup produktów.

Ogólnie, jedzenie warzyw i owoców nie chroniło przed rakiem prostaty. Wyjątek stanowiły tu warzywa z rodziny krzyżowych, takie jak brokuły i kalafior, które - spożywane regularnie - wyraźnie obniżały ryzyko zachorowania na agresywną odmianę tego nowotworu. Daje ona szybko przerzuty do innych narządów i obniża szanse pacjenta na wyleczenie.

Jedzenie szpinaku również łagodziło ryzyko zachorowania na raka prostaty, ale związek ten nie dotyczył jego agresywnej postaci.

Jak komentują autorzy pracy, kalafiory i brokuły zawierają wiele związków, które mogą mieć działanie przeciwnowotworowe.

Jednak dr Kat Arney z Cancer Research UK uważa, że nie istnieje jedno "superwarzywo" czy owoc, które ochroni nas przed rakiem. Badania dowodzą, że najlepszym sposobem na obniżenie ryzyka wielu nowotworów złośliwych jest stosowanie urozmaiconej i dobrze zbilansowanej diety, na którą powinno się składać przynajmniej pięć porcji różnych warzyw i owoców.

źródła: PAP / wp.pl / fot. JupiterImages/EAST NEWS
Zobacz co sądzą o tym inni:
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::