Byk ofiarą toksycznego meteorytu

dodano: 29/09/2007 09:58 • komentarze: 0 • odsłony: 3696 • kategoria: Inne • dodał: Simon

Byk ofiarą toksycznego meteorytuTajemniczy obiekt spadł kilka dni temu w pobliżu miasta Carancas (Peru) w peruwiańskich Andach. Uderzenie było tak silne, że powstał ogromny, 30-metrowy krater, głęboki na 6 metrów, z którego wydobywają się toksyczne gazy. Jego pierwszą ofiarą był byk, który pasł się w pobliżu.

Pomocy lekarskiej wymagało ponad 600 osób po tym, jak odwiedziły miejsce gdzie z nieba spadł meteoryt. Skarżą się oni na bóle głowy, nudności i wymiotują. Wciąż nie wiadomo, czym tak naprawdę jest "kosmiczny przybysz".

Naukowcy przypuszczają, że tajemniczy obiekt to meteoryt, ale badania utrudnia fakt, że jest on zakopany głęboko w ziemi. Wiadomo jedynie, że na miejscu nie zanotowano podwyższonego poziomu promieniowania, co wyklucza hipotezę, że krater jest wynikiem uderzenia fragmentu satelity. Ekipy badawcze mają pobrać próbki gruntu i sprawdzić, czy obiekt rzeczywiście był meteorytem. Tymczasem mieszkańcy lokalnych wiosek żyją w ciągłym strachu. Obawiają się nie tylko o swoje zdrowie, ale także dobytek.

Osoby, które były na miejscu upadku obiektu, narzekają na bóle głowy, wymioty, nudności i trudności z oddechem. Dyrektor departamentu ds. zdrowia z miasta Puno Jorge Lopez powiedział agencji AP, że objawy te wystąpiły u osób, które nawdychały się - jak to ujął - "toksycznych" oparów, emanujących z krateru.

Nie zgadza się z taką oceną specjalistka ds. meteorytów Ursula Marvin. Jej zdaniem prawdopodobnie przyczyną złego samopoczucia mieszkańców okolicy Carancas był nie tyle sam obiekt, co pył, który wzniósł się wokół miejsca jego upadku.

źródła: tvn24.pl / BBC / PAP / onet.pl / fot. AP
Zobacz co sądzą o tym inni:
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::