Cenne znalezisko sprzed 2500 lat w grobowcu w Chinach

dodano: 12/07/2007 02:08 • komentarze: 1 • odsłony: 3580 • kategoria: Starożytny świat • dodał: Simon

Cenne znalezisko sprzed 2500 lat w grobowcu w ChinachArcheolodzy, prowadzący prace wykopaliskowe w grobowcu sprzed 2500 lat w południowo-wschodnich Chinach, odkryli w jednej z trumien dobrze zachowane szczątki ludzkie i wiele cennych przedmiotów - donosi serwis internetowy "The Hindu".

Grobowiec, pochodzący z czasów Wschodniej Dynastii Zhou (770-221 r. p.n.e.), został odkryty w wiosce Lijia, w rejonie Jing'an w prowincji Jiangxi. Jego konstrukcja ma 16 metrów długości, 11.5 metra szerokości i 3 metry głębokości.

W grobowcu chińscy naukowcy odnaleźli 47 trumien, z których 9 zostało zbadanych w pierwszej kolejności ze względu na ich rozległe uszkodzenia i ślady rabunku. Znalezisko jest największym zespołem trumien odkrytych dotąd w pojedynczym grobowcu.

Po otwarciu kolejnej trumny naukowcy znaleźli kompletny ludzki szkielet z fragmentami tkanki ciała oraz przedmioty ze złota, srebra i brązu, a także wyroby z porcelany i jadeitu.
Cenne znalezisko sprzed 2500 lat w grobowcu w Chinach
Jak wyjaśnił Zhu Hong, paleoantropolog z Uniwersytetu Jilin, odkryty szkielet jest pierwszym w tej części kraju kompletnym znaleziskiem tego rodzaju, uzupełniającym wiedzę o budowie ludzi żyjących w czasach poprzedzających utworzenie cesarstwa w Chinach.

Zdaniem naukowca, odkryte szczątki zachowały się w dobrym stanie - mimo niesprzyjających warunków w ziemi o wysokiej kwasowości - dzięki zastosowanemu unikalnemu rodzajowi pochówku.

Trumny zostały wykonane z przepołowionych pni drzewa nanmu, rzadkiego i niezwykle odpornego rodzaju drewna, i przykryte warstwą okruchów żółtoziemu, lessowej skały osadowej.

Według ekspertów drewno było dodatkowo opalone w ogniu, co dodało pniom odporności na działanie wody i nacisk przykrywającej je ziemi.

źródła: PAP / onet.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: Gaara data: 2011-08-22 21:47:46
I taki artykuł mi się podoba. Nie za dużo nie za mało. A najbardziej zaciekawił mnie sposób pochówku jaki zastosowano aby ciała zostały dobrze zakonserwowane. Też sobie taki urządzę xD
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::