Chimery - kontrowersyjne krzyżówki ludzi i zwierząt

dodano: 17/11/2007 19:17 • komentarze: 22 • odsłony: 23948 • kategoria: Nauka/Technika • dodał: Sonny

Co się stanie, gdy skrzyżujemy człowieka i mysz? Brzmi to jak początek kiepskiego Chimery - kontrowersyjne krzyżówki ludzi i zwierzątżartu, jednak faktycznie istnieje poważny eksperyment techniczny prowadzony przez zespół badawczy na czele z biologiem molekularnym, Irvingiem Weissmanem, który ma miejsce w Instytucie Raka na wydziale Biologii i Medycyny Komórkowej na Uniwersytecie w Stanford (Wielka Brytania). Naukowcy wstrzyknęli ludzkie komórki mózgowe do płodu myszy, tworząc pewien rodzaj myszy, która w około 1% będzie człowiekiem. Doktor Weissman aktywnie bierze udział w eksperymencie, który może wytworzyć mysz ze stuprocentowym ludzkim mózgiem.

Co by się stało, gdyby myszy uciekły z laboratorium i zaczęły się mnożyć w zewnętrznym środowisku? Jakie byłyby ekologiczne skutki wypuszczenia na wolność myszy myślących jak ludzie? Dr Weiss mówi, że będzie trzymał myszy pod czujnym okiem i że zabije je, jeśli zaczną wykazywać jakiekolwiek oznaki uczłowieczenia. Mało uspokajające.

W świecie, w którym dziwadła stały się zbyt powszechne, niewiele rzeczy stanowi szok dla ludzkiej psychiki. Ale eksperymenty takie jak ten na Uniwersytecie w Stanford, w których powstają częściowo shumanizowane myszy, rozciągają granice ludzkiego majsterkowania przy naturze do granic patologii.

Nowe pole badań przy jednoczesnej rewolucji biotechnologicznej nazywane jest eksperymentami na chimerach. Badacze na całym świecie łączą komórki ludzkie ze zwierzęcymi i tworzą w ten sposób chimeryczne stworzenia będące częściowo ludźmi, a częściowo zwierzętami, niczym mieszańce ludzi i zwierząt występujące w greckich mitach.
Chimery - kontrowersyjne krzyżówki ludzi i zwierząt


Pierwszy taki eksperyment miał miejsce wiele lat temu w Edynburgu w Szkocji, gdzie połączono embriony owcy i kozy - dwóch zupełnie nie powiązanych ze sobą zwierząt niezdolnych do godów i nie mogących się krzyżować w naturze. Powstałe w ten sposób stworzenie, nazwane Geep, urodziło się z głową kozy i ciałem owcy.

Obecnie naukowcy próbują rozbić ostatnie tabu w naturalnym krzyżowaniu ludzi i zwierząt, aby stworzyć nowe ludzko-zwierzęce mieszańce każdej rasy i gatunku. Prócz shumanizowanej myszy naukowcy stworzyli również świnie z ludzką krwią płynącą w ich żyłach i owce z ludzkimi wątrobami lub sercami.

Eksperymenty są zaprojektowane w taki sposób, aby popchnąć naprzód badania medyczne. Coraz więcej inżynierów argumentuje, że ludzko-zwierzęce mieszańce zapoczątkują złotą erę medycyny. Badacze mówią, że mogąc prowadzić badania nad coraz bardziej shumanizowanymi zwierzętami, będą mogli lepiej umodelować postęp ludzkich chorób, a także testować nowe leki i pobierać tkanki i organy do transplantacji dla ludzi. Nie wspominają jednak o tym, że dla tych dziwacznych eksperymentów istnieją inne tak samo obiecujące i mniej inwazyjne alternatywy, na przykład metody komputerowe pozwalające na modelowanie i badanie chorób oraz testowanie skuteczności i toksyczności leków, a także kultury tkanek in vitro, nanotechnologia i sztuczne protezy stanowiące zamienniki dla ludzkich tkanek i organów. Gdy dochodzi do eksperymentów z chimerami, wówczas rodzi się pytanie, jaka jest ich cena?

Niektórzy badacze zastanawiają się nad stworzeniem chimer człowieka i szympansa. "Humansy" byłyby idealnymi zwierzętami do badań laboratoryjnych, ponieważ szympansy są bardzo blisko spokrewnione z ludźmi. Szympansy mają w 98 procentach genotyp identyczny z ludzkim i dojrzały szympans posiada takie same zdolności umysłowe i świadomość, jak czteroletnie ludzkie dziecko. Połączenie embrionów człowieka i szympansa - które według naukowców jest możliwe - mogłoby wydać stworzenie tak samo ludzkie, jak pytania dotyczące jego stanu moralnego i prtawnego, które spowodowałyby powstanie etycznego chaosu.

Czy takie stworzenia cieszą się ludzkimi prawami i ochroną prawną? Na przykład, czy jest możliwe, aby takie stworzenie mogło się krzyżować z innymi ludźmi bądź z przedstawicielami innego gatunku? Czy społeczeństwo pozwoliłoby na jego pogrzeb? Czy humans musiałby przejść jakiś rodzaj "testu na człowieczeństwo", aby wygrać swoją wolność? Czy byłby zmuszany do służenia lub byłby używany do wykonywania niebezpiecznych zadań?

Przerażających możliwości jest niewyobrażalnie wiele. Na przykłąd, co by było, gdyby Chimery - kontrowersyjne krzyżówki ludzi i zwierzątszczep 200 typów pierwotnych ludzkich komórek zostałoby wstrzykniętych do zwierzęcego embriona i rozniosłyby się po całym ciele zwierzęcia i występowałyby później w każdym organie? Niektóre komórki mogłyby się przenieść do jąder i jajników, gdzie mogłyby się przekształcić w ludzką spermę i komórki jajowe. Gdyby dwie myszy-chimery skrzyżowały się, teoretycznie mógłby powstać ludzki embrion. Gdyby zaś powstały w ten sposób ludzki embrion usunięto i wszczepiono kobiecie, to biologiczni rodzice ludzkiego dziecka byliby myszami.

Zrozum, że nie jest to żadne science-fiction. Amerykańska Narodowa Akademia Nauk, najdostojniejsze ciało naukowe w USA, wydała 25 kwietnia 2006 roku wskazówki dotyczące badań nad chimerami, uprzedzając nawał nowych eksperymentów w rozrastającym się polu eksperymentów z ludzko-zwierzęcymi chimerami. Jakie byłyby konsekwencje stworzenia setek, a nawet tysięcy nowych form życia będących częściowo ludźmi, a częściowo zwierzętami? Czy byłyby to stworzenia mogące się kojarzyć, rozmnażać i ponownie zaludnić Ziemię?

Bioetycy już oczyszczają moralną ścieżkę dla eksperymentów z ludzko-zwierzęcymi chimerami, argumentując, że choć raz społeczeństwo czuje odrazę, to perspektywa nowych, częściowo ludzkich stworzeń ma dużo do zaoferowania rodzajowi ludzkiemu. I oczywiście jest to dokładnie taki rodzaj rozumowania, które zostało wyrażone wielokrotnie, aby usprawiedliwić coś, co szybko staje się makabryczną podróżą do ohydnego Nowego Wspaniałego Świata, w którym cała natura może być bezlitośnie manipulowana i przestawiana, aby sprostać chwilowym potrzebom czy nawet kaprysom tylko jednego gatunku, Homo sapiens. Teraz jednak, z ludzko-zwierzęcymi chimerami, ryzykujemy nawet podkopywanie integralności biologicznej naszego własnego gatunku w imię postępu ludzkiego.

Z technologią chimeryczną naukowcy mają teraz możliwość przepisania ewolucyjnej sagi - zlać część gatunku Homo sapiens z resztą zwierzęcego królestwa, jak również przyłączenia cząstki innego gatunku do naszych własnych genów, a nawet stworzenia nowego ludzkiego podgatunku i supergatunku. Czy znajdujemy się na ostrzu krzywej biologicznego renesansu, jak twierdzą niektórzy, czy może siejemy ziarno naszego własnego zniszczenia? Być może jest to czas, aby zadać pytanie, co rozumiemy przez słowo "postęp".

źródła: paranormalium.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: n4s4 data: 2007-11-17 21:41:10
Co za dałny kur^^ wescie sami niech na sobie robie experymenty nie maja za grosz szacunku do zwierzat !! Psy gorą
dodał: merman1983 data: 2007-11-17 21:51:23
Samozagłada
dodał: ...Silver... data: 2007-11-18 01:04:42
To już kiedys było... Ale nie za naszych czasów. Te wszystkie mity i legendy, Zreszta jak zwykle polecam ksiązki Erich von Daniken'a
dodał: mafiapg data: 2007-11-18 17:38:18
bardzo interesujące
dodał: Papekk27 data: 2007-11-19 19:25:52
...Silver... ma rację.Większość mitów i legend ma swoje potwierdzenie w dowodach archeologicznych niestety.Niestety, gdyż historia lubi sie powtarzać.Sumując opisy mitologiczne i analizując choćby część biblii ST(księgę Henoha kanon Etiopski) można znaleźć wspólne wątki.Prawda staje się oczywista.Wracamy do początku (wąż zjada swój ogon).
dodał: Arion data: 2007-11-20 22:05:07
Ciekawe...a co do mitów i dziwnych gatunków itd.. Przypomniało mi się jak autor książki (chyba Deniken) spytał znanego archeologa, co zrobią gdy znajdują kość która do niczego nie pasuje... odpowiedz była następująca: Zakopujemy je z powrotem.
dodał: guma data: 2007-11-22 20:01:42
nie maja szacunku do zwierzat? chyba do ludzi. moim zdaniem to jest najbardziej popier****na rzecz jaka wymyslili "naukowcy". czlowiek to czlowiek, mysz- to zwierzak. pfff smieszne naprawde.......
dodał: razilan data: 2007-11-24 14:50:00
Jak dalej będą robić te eksperymenty to wyjdzie im wielki człowiek z głową szczura i zagryzie tych naukowców a oni powstaną jako Zombie !!!
dodał: lok17 data: 2007-12-02 09:20:26
ja tam nie wiem o co wam chodzi dla prawdziwej nauki warto sie poswiecac nawet jesli wydaje sie byc bezsensowna lub nieetyczna niema nic na tym swiecie co moze sie oprzec rozwojowi nauki a zreszta co jest zlego w tym ze zwierze ma ludzkie organy to jest nadzieja transpatologii
dodał: kurzi5 data: 2008-08-19 13:26:29
Motomyszy z marsa :D
dodał: konrado333 data: 2008-09-24 16:16:30
mogliby zrobić jakiś film o tym np. pewien dzieciak dowiaduje się że jego rodzice to myszy,albo małpo-człowiek wydostaje się z niewoli,ucieka do buszu, robi bara-bara z innymi małpami i powstaje tysiące małpo-ludów i atakują ludzi.Był by oscar!
dodał: Synthetic data: 2008-09-25 01:52:43
Ta. Ja byłbym zadowolony straszliwie, gdyby takim ludziom jak Ty przestali robić spięcia w inkubatorach i / lub podawać halucynogeny jakieś tamże.
dodał: pOtFuR data: 2009-01-18 14:18:51
z takich eksperymentów to może wyjść jakieś monstrum... ;) ja bym sie w to nie bawił
dodał: Zielonooka data: 2009-06-25 09:17:57
To jest nienormalne. Ci naukowcy to mają jakieś skrzywienia psychiczne bo tego się nie da inaczej określić. A tak w ogóle to ludzkość posiada już podobno leki na najgroźniejsze choroby z tego co wyczytalam w poprzednim artykule. Myślę więc, że te wszystkieteksty typu: ,,...to dla waszego dobra...'' są tylko przykrywką,żeby ludzie nie skapczyli sie o co biega.
dodał: adrianac79 data: 2009-10-08 20:40:51
dla mnie to chore szacunek nalezy sie zarowno dla nas jak i dla zwierzat wszystko powinno miec swoje miejsce w przyrodzie ale czlowiek jest byl i bedzie glupi i wszystko spier,,,,a eksperymenty to niech naukowcy robia na sobie na swoich chorych cialach i swoich rodzinach :)
dodał: adrianac79 data: 2009-10-08 20:42:21
eksperymenty podobno to robili Niemcy w obozach zaglady historia lubi sie powtarzac
dodał: rutex data: 2010-01-09 15:29:40
człowiek, to człowiek... nie powinien się bawić w Boga... jak dla mnie jedynie ludzie bez serca się tym zajmują..
dodał: Amelia data: 2010-04-05 12:04:45
to poprostu wariactwo , zwierzęta to zwierz eta a ludzie to ludzie i powinniśmy to szanować !
jak wam wyjdzie jakiś potwór to wtedy będziecie lamentować !
dodał: virter data: 2010-12-07 13:19:49
Człowiek w swym genotypie w 70% jest podobny do muszki owocowej w 30% do psa i tylko 1% genów odróżnia nas od wonobo(karłowatego szympansa żyjącego w Kongo.
dodał: virter data: 2010-12-07 13:26:54
Owce i kozy mają wspólnego przodka tak samo jak ludzie i szympansy i neandertalczyk.
dodał: virter data: 2010-12-07 13:34:12
Testy komputerowe nie dają tkanek do transploatacji.
dodał: virter data: 2010-12-07 13:41:07
Co do rozmnażania hybrydy takie jak wyżej opisane myszy czy humansy z dużym prawdopodobieństwem byłyby bezpłodne,jak żubronie czy muły.
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::