Ciepły biegun Neptuna

dodano: 22/09/2007 02:17 • komentarze: 0 • odsłony: 2937 • kategoria: Astronomia/Kosmos • dodał: Simon

Południowy biegun Neptuna jest wyraźnie cieplejszy od reszty powierzchni planety - informuje najnowszy numer czasopisma "Astronomy and Astrophysics".

Grupa astronomów kierowana przez Glenna Ortona z NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii skierowała na Neptuna 8.2-metrowe teleskopy VLT znajdujące się w Chile. Głównym instrumentem, którego używano, był spektrometr podczerwony.

Ciepły biegun Neptuna
Zdjęcie pokazuje wyraźnie cieplejszy południowy biegun Neptuna


Pomiary temperatury gazowej powierzchni Neptuna pokazały średnią wartość wynoszącą około -200 stopni C. Okazało się jednak, że rozkład jest nierównomierny i temperatura rośnie wraz ze zbliżaniem się do południowego bieguna planety, gdzie jest aż o 10 stopni wyższa od średniej! Neptun jest najdalszą znaną nam zwykłą planetą. Znajduje się aż 30 razy dalej od Słońca niż Ziemia i otrzymuje prawie 1000 razy mniej światła słonecznego. Nawet jednak tak mała ilość, potrafi mieć wyraźny wpływ na jego atmosferę.

Astronomowie zauważyli, że zmiany temperatury planety są związane z jej porami roku. Rok na Neptunie trwa 165 lat i obecnie na jego półkuli południowej od 40 lat trwa lato. To wystarczająco długi okres, aby biegun nagrzał się wyraźniej od reszty planety.

Tak duże różnice w temperaturach to nie tylko ciekawostka, lecz fakt, który ma bardzo ważne znaczenie dla dynamiki i składu atmosfery Neptuna. Przede wszystkim prowadzi on do najpotężniejszych wiatrów w całym Układzie Słonecznym, które przerzucają masy gazu z prędkościami dochodzącymi do 2000 kilometrów na godzinę!

Ponadto różnica aż 10 stopni powoduje, że metan zawarty w atmosferze planety, który zwykle jest zmrożony, odmarza i może uciekać z okolic biegunowych.

źródła: PAP / onet.pl / fot. PAP
Zobacz co sądzą o tym inni:
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::