Czarna dziura i skutki jej zderzenia z Ziemią

dodano: 11/12/2008 03:22 • komentarze: 13 • odsłony: 15492 • kategoria: Astronomia/Kosmos • dodał: Synthetic

Czarna dziura i skutki jej zderzenia z Ziemią


Wszyscy wiemy, że istnieją czarne dziury. Czymże jednak one są?
Nie będę zanudzał przydługimi wywodami i wzorami fizycznymi, z których większość z Was (łącznie ze mną) pewnie niewiele zrozumie. Zatem - czarna dziura to po prostu obiekt astronomiczny, z grawitacją tak wielką, że nawet światło nie jest w stanie jej pokonać (przyciąganie jest szybsze niźli prędkość ucieczki, czyli prędkość światła).

Według Einsteina w silnym polu grawitacyjnym czas płynie o wiele wolniej niż w słabszym. W ów polu wszelkie procesy ulegają spowolnieniu dla obserwatora, a silne pola grawitacyjne powodują zmianę właściwości geometrycznych przestrzeni (czyli np. sum kątów trójkąta nie równa się 180 stopniom). Z kolei czas i przestrzeń tworzą razem zakrzywiającą się czterowymiarową czasoprzestrzeń. Siła grawitacji na powierzchni danej gwiazdy oscyluje wokół nieskończonej wartości, a kiedy rozmiary ciała zbliżają Czarna dziura i skutki jej zderzenia z Ziemiąsię do promienia grawitacyjnego, ten ostatni zmierza do nieskończoności. W tej sytuacji grawitacja nie może zostać zrównoważona przez de facto skończone ciśnienie i ciało musi zapaść się do środka - czyli dochodzi do powstania czarnej dziury.

Zatem, w świetle tego, co napisałem wcześniej, czym do niej bliżej, tym czas płynie wolniej. Gdyby matka poleciała na wycieczkę chociażby w okolice zewnętrznego pierścienia czarnej dziury, zostawiając syna na Ziemi, to po powrocie okazałoby się, że jest młodsza od niego. Z kolei kiedy już by tam wpadła, nie wydostałaby się, bo - jakkolwiek dziwnie to nie brzmi - wszystkie wyjścia prowadzą do środka.

Niektórzy z Was pewnie zastanawiają się teraz co by było, gdyby role zostały odwrócone - nie my lecielibyśmy w stronę tego obiektu, a... on w naszą. Czy planeta byłaby zagrożona "pożarciem" przez nienasyconego kosmicznego "potwora"?

To zależałoby od parametrów czarnej dziury - jej masy, prędkości i odległości od Ziemi. Z masywną planeta nie miałaby najmniejszych szans, zostałaby po prostu przez nią wessana w mgnieniu oka. Jednak zderzenie z jej mniejszą "siostrą" nie byłoby tak tragiczne w skutkach. Ba - niektórzy przypuszczają, że to już się stało i jako przykład wskazują słyną katastrofę tunguska, która została jakoby wywołana przejściem maleńkiej czarnej dziury na wylot przez Ziemię. Wlatując do atmosfery zaczęła wciągać w siebie gazy, które rozgrzewały się przy tym do wysokiej temperatury. Wywołana w ten sposób fala uderzeniowa trafiła w syberyjską tajgę, powalając drzewa. Czarna dziura przebiła Ziemię, wynurzyła się z wód Atlantyku i odleciała w przestrzeń. Co prawda nie wszyscy uczeni zgadzają się z tą hipotezą, ale pokazuje ona dość dobrze skutki zderzenia.

źródła: Internet
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: Gorgio18 data: 2008-12-11 19:40:24
Moim zdaniem czarne dziury nie poruszają się w przestrzeni, ponieważ każde poruszające się ciało w przestrzeni jest przyciągane przez ciało o większej masie. Tak więc co by przyciągało czarną dziurę skoro ma nieskończone pole grawitacyjne?
dodał: Astacius data: 2008-12-11 21:19:43
Może to my w jakiś sposób przyciągamy się do nich? :D
dodał: Johnny data: 2008-12-12 18:29:38
poraża mnie wasz poziom inteligencji. Czarna dziura ma skończoną masę, a w okolicy horyzontu zdarzeń pole grawitacyjne jest tak duże ponieważ osobliwość jest nieskończenie mała. jeżeli uważalibyście na lekcjach fizyki w podstawówce wiedzielibyście też że zgodnie z 3 zasadą dynamiki Newtona lżejsze ciało przyciąga cięższe z taką samą siłą jak cięższe lżejsze.
dodał: Gorgio18 data: 2008-12-12 21:43:47
Czyli chcesz powiedzieć, że np słonce przyciągnie czarna dziurę bo jej masa jest bliska masie pinezki, a jednocześnie pole grawitacyjne czarnej dziury wciągnie słonce w siebie? Ale pole grawitacyjne takiego słońca np tez działa tylko na określonej odległości.
dodał: Johnny data: 2008-12-13 16:38:52
nie działa na określonej odległości, teoretycznie ma nieskończony obszar, jednak czym dalej tym słabszą ma siłę
dodał: Synthetic data: 2008-12-15 16:12:59
Zapraszamy do załogi, która na pewno doceni to, że udało Ci się wpełznąć w jej szeregi. Jak Ci się nie podoba, to przestań tu zaglądać po prostu. Ja bynajmniej trzymał Cię siłą nie będę.
A takie opinie formułuje się trochę inaczej i nie zostawia ich jako komentarzy pod artykułami, dzieciątko małe.
dodał: Astacius data: 2008-12-18 16:17:47
Johnny gdybyś chodził do szkoły wiedział byś że Fizyka zaczyna się w Gimnazjum :D
dodał: Johnny data: 2008-12-18 19:51:24
Astacius jesteś zajebiście zabawny, oby więcej takich komentarzy :)
dodał: Astacius data: 2008-12-18 20:19:10
A może się mylę? xD
dodał: Johnny data: 2008-12-19 19:56:16
zaczyna się w podstawówce, ja miałem już w 6-tej klasie
dodał: pOtFuR data: 2009-01-18 12:13:42
taka silna grawitacja, że swiatło nawet nie ucieknie...niesamowite
dodał: MatrixUno data: 2010-05-04 19:54:27
Jestem ciekawy, czy obiekt tachion może wpadnąć do Czarnej Dziury ?
Prędkość nadświetlna (czyli większą, niż prędkość światła w próżnii)mogą osiągnąć obiekty nie przenoszące informacji ani energii (np cień, prędkość fazowa fali), i nie zaprzecza to szczegółowej teorii względności. Hipotetycznej cząsteczce elementarnej, która porusza się z prędkością większą, niż prędkość światła nadano nazwę tachion. Tachion, może osiągnąć prędkość 10 x prędkość światła, czyli około 3 000 000 km/s.
dodał: Aneta data: 2010-09-21 23:00:37
Katastrofa tunguska nie ma nic wspólnego z czarną dziurą, bo gdyby tak było to musiałaby przebić cały ziemski glob na wylot i wywołać podobną katastrofę na południowy wschód od Nowej Finlandii, a tam nic się nie stało:)
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::