Człowiek jako konsument i niszczyciel przyrody

dodano: 13/10/2010 17:42 • komentarze: 2 • odsłony: 5138 • kategoria: Świat przyrody • dodał: Torton

Człowiek jako konsument zawsze bierze pod uwagę sposoby poprawy swojej sytuacji życiowej, dokonuje wyboru między dostępnymi mu alternatywnymi kierunkami postępowania. Ludzie dokonują racjonalnych wyborów tak, aby maksymalizować swe zadowolenie. Ludzkie potrzeby nieustannie rosną. Nigdy nie jesteśmy w stanie zaspokoić wszystkich naszych potrzeb, ponieważ po zaspokojeniu jednych potrzeb będziemy odczuwać nowe i ludzie będą dążyć do ich zaspokojenia. W sytuacji, w której mamy do czynienia z ograniczoną dostępnością dóbr, możemy co najwyżej maksymalizować naszą sytuację, innymi słowy uzyskaną przez nas użyteczność. Użyteczność jest to satysfakcja, którą dana osoba uzyskuje ze spożycia jakiegoś dobra lub usługi, lub też udziału w jakimś rodzaju działalności.

Jeśli ludzie działają w celu zaspokojenia swoich świadomie odczuwanych potrzeb, ich postępowanie musi być samodzielne raczej niż sterowane z zewnątrz. Jednak nie ma sposobu by dowieść prawdziwość powyższej teorii.

Gdy poszczególne jednostki dążą do zachowania swych potrzeb, zachowają się racjonalnie. Postępowanie racjonalne to takie wewnętrzne spójne postępowanie, które umożliwia jednostce maksymalizację satysfakcji:

- konsument ma preferencje i potrafi w pewnych granicach określić swoje potrzeby,

- konsument zdolny jest uporządkować swoje potrzeby w sposób wewnętrznie spójny, od najbardziej intensywnie odczuwanych do najmniej pożądanych,

- konsument będzie dokonywać wewnętrznie spójnych wyborów w celu maksymalizacji swego zadowolenia.

Nawet jeśli człowiek nie jest w stanie w pełni zaspokoić wszystkich potrzeb, zawsze wybierze więcej tego, czego chce. Racjonalnie działający konsument zawsze gotowy jest dążyć do osiągania lepszej sytuacji życiowej.

Niestety w praktyce wszystko nie jest takie kolorowe we względu na to, że człowiek dążąc do maksymalizacji swoich potrzeb wyzyskuje przyrodę. Niszcząc ją i człowiek jako element przyrody doprowadza do samozagłady siebie i ekosystemu. Człowiek dąży do szczęścia kosztem przyrody przez co wymierają lasy, zwierzęta, woda w wielu regionach świata jest skażona.

Człowiek jest niszczycielem Ziemi i nie służy naturze jako dobry gospodarz ze względu na swoje egoistyczne podejście nie patrząc na konsekwencje swoich działań. Przykładem są wycinki lasów pod pola gdzie rolnicy zasiewają często rośliny genetycznie zmodyfikowane, pryskają je pestycydami co prowadzi do nieodwracalnych zmian w ekosystemie. Przez wycinanie lasów jak na przykład w Amazonii poziom wód w rzece obniża się.

Podsumowując człowiek poprzez swoje podejście konsumenta odbiera przyrodzie wszystko, a w zamian nic nie daje co stwarza zagrożenie dla istnienia człowieka poprzez własne postępowanie. Jeśli ludzie nie zmienią sposobu swojego postępowania za dziesięć, dwadzieścia lat Ziemia może wyglądać zupełnie inaczej niż teraz, może być nie zdatna do życia.

źródła: Tekst opracowany za pomocą internetu/Miniaturka pochodzi z wyborcza.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: Robert Pzp data: 2010-10-13 19:18:45
Dziwny artykuł jak na stronę o zjawiskach paranormalnych.
dodał: szymon21krakow data: 2010-10-15 15:50:39
Widać, że artykuł pisany amatorską ręką. Stwierdzam, że ktoś się starał ale niestety postawione tezy są słabo uargumentowane. Aczkolwiek plusem jest to, że jakikolwiek artykuł wylądował na stronie.
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::