Daniel Tammet - Geniusz Pamięci

dodano: 15/10/2010 12:12 • komentarze: 5 • odsłony: 5460 • kategoria: Postacie • dodał: Torton

Dwudziestokilkuletni Daniel Tammet z Londynu posiada genialne, ponad naturalne zdolności rachunkowe. Potrafi on wymienić z pamięci do dwudziestu dwóch tysięcy pięciuset miejsc po przecinku ludolfiny niewymiernej liczby Pi, rozpoznawać liczby pierwsze czy zapamiętywać położenie pięciuset kart w kasynie. Jest również w stanie nauczyć się w tydzień nowego języka. Na całym świecie żyje około stu podobnie uzdolnionych ludzi, których w minionych wiekach często nazywano genialnymi głupcami. W większości przypadków talent rachunkowy łączy się z autyzmem - jak choćby u bohatera nagrodzonego czterema Oscarami filmu "Rain Man" Barry'ego Levinsona. Tymczasem Daniel doskonale radzi sobie w codziennym świecie pracując m.in. jako prywatny nauczyciel. Chłopak bez trudu wyjaśnia także, co dzieje się w jego umyśle podczas niesamowitych seansów matematycznych. Zgłębienie przypadku Tammeta jest wielką szansą dla nauki pozwalającą określić fenomen ludzkiej inteligencji.

Daniel Tammet został poproszony o obliczenie pewnej liczby. Drugi mężczyzna miał kalkulator na którym obliczył wynik, a następnie prosił Daniela o wynik działania. Daniel nie widział kalkulatora. Najpierw poprosił daniela aby pomnożył 37 przez siebie 4 razy. Daniel odpowiedział "milion, osiemset siedemdziesiąt cztery tysiące sto sześćdziesiąt jeden." Jest to zdumiewające ponieważ Daniel podał poprawny wynik, bez użycia kalkulatora. Na wypadek gdyby ktoś powiedział, że może zna część wyników na pamięć przeprowadzono kolejny test. Daniel został poproszony aby podzielił 13 przez 97. Po chwili zastanowienia odpowiedział poprawnym wynikiem, stwierdził także iż potrafi podać wynik do stu miejsc po przecinku. Kalkulator miał ograniczone możliwości więc sprawdzono za pomocą komputera do 32 miejsca po przecinku jaki jest wynik, Daniel bezbłędnie podał wszystkie cyfry.

Daniel został zapytany przez dziennikarza; "Kiedy układasz palce w różne kształty, co się wtedy dzieje?" na co Daniel odpowiedział; "Widzę liczby ale nie same cyfry, to dziwne tylko obrazy, kształty i wzorki. Coś jak kwadrat, jak widok kropli wody, fale, coś co odbija kształty, coś przez co można spojrzeć prawie metaliczne, coś jak bańka na pół chmura, na pół błysk."

Wydaje się to być niedorzeczne, ale jeśli to prawda to jego mózg jest wstanie wykonywać działania matematyczne nad którymi Daniel w ogóle nie musi się zastanawiać. Wydaje się, że wykonuje coś magicznego. Daniel także zna 9 języków i twierdzi iż mógłby nauczyć się nowego w ciągu tygodnia.

Daniel także jest prywatnym nauczycielem, wyraził zgodę na poddanie się naukowym testom aby sprawdzić czy nie blefuje. Daniel został poddany testowi aby podać 22500 miejsc dziesiętnych liczby PI. Na żywo i za pomocą grupy ludzi, którzy sprawdzali wynik Daniel podał poprawnie 22500 liczb po przecinku to fenomenalne.

Daniel także opowiadał, że wykonuje swoje obliczenia od czwartego roku życia, jako mały miał ostry atak, orzeczono że to epilepsja, od tego momentu zaczął widzieć obrazy, które tworzyły się w jego głowie. Intuicyjnie zaczął także dostrzegać regularności pośród liczb. Na świecie jest tylko garstka osób, które potrafią tak zapamiętywać liczby. Uczeni nazywają ich Savantami osoba z jednej strony upośledzona (autystyczna), z drugiej posiadająca zdolności w stopniu genialnym.

Daniel także został poddany serii testom w Centrum Badania Mózgu w San Diego gdzie zdał testy pozytywnie, testy jasno wykazały iż Daniel za pomocom obrazów i emocji rozróżnia liczby. Jego niesamowite zdolności zostały jeszcze raz poddane próbie. Daniel poleciał na Islandię miał tydzień na nauczenie się nowego języka, a następnie wystąpił na żywo w Islandzkiej telewizji. Podczas rozmowy z dziennikarzami Daniel znów wywołał zdumienie, potrafił mówić i rozumiał wszystko po Islandzku.

Daniel bez wątpienia jest kimś wyjątkowym, ma genialne zdolności. Takie zdolności jakie posiada Daniel są rzadkie. Światowy autorytet w tej dziedzinie Dr. Darold Treffert, według niego zdolności daniela są ogromne i byłyby nadzwyczajne gdyby wystąpiły u kogoś z nas. Zarazem Daniel ma cudowne szczęście. W sposób w jaki Daniel potrafi opisać swój wewnętrzny świat, daje możliwość uczonym wejrzenia w pracę jego mózgu czego wcześniej nie mieli. Możemy sobie zadać pytanie, czy w każdym z nas drzemie ukryta zdolność? Czy są zdolni do tego tacy zwykli ludzie? Sami powinniśmy poszukać na odpowiedzi i iść swoją drogą pasji.

Daniel Tammet - Geniusz Pamięci

źródła: Opracowano na podstawie
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: szymon21krakow data: 2010-10-15 16:21:25
To zdecydowanie najciekawszy artykuł spośród tych jakie właśnie wylądowały na stronie. Fantastyczne zdolności. Pamięć absolutna.
dodał: 666WalczaK666 data: 2010-10-15 16:59:33
Ciekawa przypadłość, niesamowite! i pewnie ten człowiek nie zdaje sobie sprawy jak reszta ludzi musi się męczyć żeby coś zapamiętać.

trochę błędów w artykule, ;P następnym razem sprawdz zanim wrzucisz.
dodał: Daarin data: 2010-10-16 11:54:46
No robi wrażenie.
dodał: ola data: 2010-10-24 13:54:15
Pozazdrościć tylko...
Ciekawy człowiek i ogromne zdolności.
Nauka języka w tydzień?..Coś niesamowitego!
dodał: seb85 data: 2010-11-06 13:52:33
Jak zostało w artykule powiedziane to savanci, jest ich około 100 na całym świecie, lecz ponad 60% z nich to ludzie wutystyczni, którzy mają takie niesamowite zdolności, a niepotrafią wykonać czynności dnia codziennego takich jak(ubranie się, zawiązanie butów, czy umycie się).Pozostała cześc tych ludzi to osoby z urazami mózgu, których doznały w przeszłości i dzięki którym pojawiły się u nich takie zdolności(nawet dopiero w wieku 50-sieciu lat).U tych ludzi dominuje prawa półkula mózgowa nad lewą stąd mają takie zdolności, gdzie u normalnych ludzi jest odwrotnie.
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::