Dlaczego neandertalczycy zniknęli z Europy?

dodano: 22/09/2007 02:26 • komentarze: 6 • odsłony: 7104 • kategoria: Starożytny świat • dodał: Simon

Dlaczego neandertalczycy zniknęli z Europy?Naukowcy od dawna próbują ustalić przyczynę zniknięcia neandertalczyków z Europy około 28000 lat temu. Kolejna próba odpowiedzi na pytanie, czy przyczyna tą była zmiana klimatu, czy też przybycie na kontynent przodków współczesnego człowieka, została podjęta przez naukowców, a wyniki ich badań opublikował magazyn Nature.

Chronis Tzedakis z brytyjskiego Uniwersytetu Leeds wraz z kolegami z innych krajów - z Niemiec, USA i Hiszpanii - w swoich badaniach skupili się na powiązaniu szczątków neandertalczyków z danymi dotyczącymi zmian klimatu w paleolicie.

Jedną z przyczyn trudności w rozwiązaniu przez naukowców zagadki zniknięcia człowieka neandertalskiego jest cały czas problem z precyzyjnym ustaleniem, kiedy dokładnie zdarzenia z odległej przeszłości miały miejsce. W badaniach archeologicznych, dla określenia wieku znalezisk, stosuje się metodę zegara izotopowego, tzw. metodę węgla C-14. Wszystkie organizmy żywe przyswajają z atmosfery węgiel - zarówno stabilny izotop C-12 jak i promieniotwórczy izotop C-14, nie rozróżniając ich - w wyniku czego stosunek obu izotopów w organizmie odzwierciedla ich stosunek w otaczającym środowisku.

Po śmierci organizmu ustaje wymiana węgla z otoczeniem, co prowadzi do zmniejszenia się z czasem względnej zawartości izotopu C-14 na skutek rozpadu promieniotwórczego. Pomiar stosunku izotopu C-14 do C-12 w przedmiocie pochodzenia organicznego pozwala w efekcie ocenić wiek przedmiotu.

Problemem dla naukowców od dawna było to, że zawartość izotopu C- 14 w środowisku zmieniała się na przestrzeni dziejów, co oznacza, że nie zawsze wiek przedmiotu uzyskany metodą węgla C-14 jest zgodny z latami kalendarzowymi. Szczególną rozbieżność tego rodzaju stwierdzono w czasach, gdy zniknęli neandertalczycy, co utrudnia opracowanie chronologii ich ostatnich lat.

Zespół pod kierunkiem Chronisa Tzedakisa ominął ten problem, ignorując całkowicie rzeczywistą chronologię w latach kalendarzowych. W swoich badaniach naukowcy odnieśli wiek skamieniałych szczątków neandertalczyków, szacowany metodą węgla C- 14, do danych o klimacie w paleolicie, uzyskanych z głębinowych odwiertów dna morskiego w zatoce Cariaco u wybrzeży Wenezueli. Informacje o prehistorycznym klimacie, zawarte w próbkach wydobytych z dna morskiego, można odnieść - zdaniem naukowców - bezpośrednio do neandertalskich skamieniałości.

Naukowcy porównali trzy okresy, rozważane jako data "końca" neandertalczyków i stwierdzili, że dwa z nich nie zbiegają się z żadnymi nadzwyczajnymi zmianami klimatu. Tylko w jednym przypadku stwierdzili zbieżność z nasuwaniem się pokrywy lodowej ostatniego zlodowacenia.

Zbieżność ta, zdaniem naukowców, nie miała jednak gwałtownego charakteru i polegała raczej na okresie przejściowym, trwającym około 1000 lat, kiedy klimat ulegał stopniowemu ochłodzeniu.

Wyniki badań Chronisa Tzedakisa i kolegów wskazują więc, że zmiany klimatyczne nie stanowią przekonującego wyjaśnienia dla nagłego zniknięcia człowieka neandertalskiego w Europie.

źródła: PAP / onet.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: chenoch data: 2007-09-22 11:31:33
Zmiany klimatyczne nie stanowią przekonującego wyjaśnienia dla nagłego zniknięcia człowieka neandertalskiego, tylko wtedy jezeli zlodowacenie polegało na stopniowym ochładzaniu sie klimatu, ale co innego jezeli nastapilo gwaltownie:]
Zobaczymy w 2012 :P
dodał: siremil data: 2007-09-24 10:51:08
Chyba jednak bardziej trzeba brać pod uwagę presję Homo Sapiens Sapiens jako przyczynę zaniku Neandertalczyka. Jest także teoria, która mówi jakoby Neandertalczycy za bardzo się po Europie rozlazły, a że nigdy nie były zbyt liczne to bardzo szybko lokalne grupy odczuły deficyt genów, co jak wiemy musi się źle skończyć. Inna teoria mówi, że przedstawiciel Homo Neandertaliensis po prostu nie lubili sexu - w przeciwieństwie do nas:)
dodał: szulik88 data: 2010-02-05 21:13:10
z anatomi można wywnioskowac ze neandertalczycy byli stworzeni do zycia w mrozie
dodał: virter data: 2010-12-12 18:52:18
najbardziej prawdopodobną przyczyną wyginięcia gatunku Homo Neandertalis jest to iż zostały przetrzebione przez swoich pobratymców Homo Sapiens.
dodał: Gaara data: 2011-08-23 01:20:45
,,W badaniach archeologicznych, dla określenia wieku znalezisk, stosuje się metodę zegara izotopowego, tzw. metodę węgla C-14. Wszystkie organizmy żywe przyswajają z atmosfery węgiel - zarówno stabilny izotop C-12 jak i promieniotwórczy izotop C-14, nie rozróżniając ich - w wyniku czego stosunek obu izotopów w organizmie odzwierciedla ich stosunek w otaczającym środowisku.

Po śmierci organizmu ustaje wymiana węgla z otoczeniem, co prowadzi do zmniejszenia się z czasem względnej zawartości izotopu C-14 na skutek rozpadu promieniotwórczego. Pomiar stosunku izotopu C-14 do C-12 w przedmiocie pochodzenia organicznego pozwala w efekcie ocenić wiek przedmiotu.''

Szczeże t gówno z tego zrozumiałem...
dodał: Nudis Euphoria data: 2012-02-07 10:17:38
GAARA: Trzeba było uważać na lekcjach chemii ;) Kiedy organizm obumiera, przestaje wydzielać węgiel do otoczenia. Resztę poszukaj sobie definicje promieniotworczości izotopu w wikipedii. Ledwo przechodziłam z klasy do klasy z powodu chemii, ale bez przesady - takie rzeczy kazdy powinien wiedzieć. Po prostu dzięki węglowi możemy określić wiek zwłok.
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::