Doświadczenia śmierci klinicznej

dodano: 08/11/2007 02:31 • komentarze: 8 • odsłony: 60442 • kategoria: Parapsychologia • dodał: Simon

Doświadczenia śmierci klinicznejCzym jest śmierć kliniczna?
Śmierć kliniczna to doświadczenie, w którym dusza lub świadomość opuszcza ciało w chwili fizycznego zgonu. Wiele osób doświadcza tego w trakcie reanimacji, wymieniając przy tym liczne wspólne elementy. Zwykle wspomina się przemieszczanie się przez tunel w kierunku światła, spotykanie zmarłych krewnych i innych znajomych, wyczuwanie miłości i radości Boga i powiadomienie, że to jeszcze nie jest odpowiedni czas na zakończenie ziemskiej egzystencji.

Niepoprawny termin
Termin "śmierć kliniczna" można rozważyć jako nieporozumienie, ponieważ ludzie, którzy doświadczyli czegoś takiego, w rzeczywistości po prostu doświadczyli śmierci. Tak naprawdę niektóre z najbardziej zdumiewających relacji od ludzie przywróconych do życia mówią o rozmowach i wydarzeniach, które odbywały się wokół danej osoby w czasie, gdy na wykresie pracy serca widniała linia prosta. Pacjent leżał na stole szpitalnym bez pulsu, bez mierzalnego ciśnienia krwi, bez aktywności mózgu... a mimo to zachował osobową świadomość i po przywróceniu do życia mógł opowiedzieć o tym, co się zdarzyło.

Śmierć kliniczna w Starożytności
W 1975 roku Raymond Moody wymyślił termin "doświadczenie bliskości śmierci" (near-death-experience) i przyczynił się do jego rozpropagowania, ale istnieją doniesienia o tego rodzaju przeżyciach opisane już w Biblii i w pismach starożytnych Greków, Rzymian i Egipcjan. O "śmierci za życia" wspomniano w całych dziejach, a Platon opisywał jeden z takich przypadków na przykładzie pewnego żołnierza. Wielu naukowców i sceptyków nie uznaje, że śmierć kliniczna ma związek z jakimikolwiek ponadnaturalnymi czy paranormalnymi sprawami.

Doświadczenia śmierci klinicznejNaukowe wytłumaczenie zjawiska
Niektórzy naukowcy i lekarze upatrują przyczyn przeżyć w czasie śmierci klinicznej w hipoksji. Polega ona na spadku zawartości tlenu w mózgu i, jak mówi ta teoria, kiedy mózg zostaje pozbawiony tlenu, pojawiają się zaburzenia postrzegania zmysłowego i halucynacje. Susan Blackmore, pisząca dla czasopisma "Skeptical Inquirer", zdaje relacje z badań, które wykazały, że specyficzne zaburzenia nerwowo-mózgowe wyjaśniają występowanie wrażenia podróży przez tunel ku światłu; uwalnianie endorfin tłumaczy poczucie spokoju i błogości, zaś wspomniana już wyżej anoksja mózgowa odpowiada za powstawanie omamów słuchowych. Ponadto dowiedziono, że lek o nazwie etamina może powodować niemal identyczne halucynacje, jak te powstające w przypadku śmierci klinicznej.

Doświadczenia śmierci klinicznejDuchowe wytłumaczenie
Ludzie przykładający większą wagę do kwestii duchowych, media i duchowni, wolą wierzyć, że doświadczenia śmierci klinicznej stanowią autentyczny wygląd, prawdziwe przeżycie tego, co dzieje się po śmierci, w zaświatach. Wierzą, że wszyscy przechodzimy w chwili zgonu dokładnie przez to samo, przez co przeszli wszyscy, którzy doświadczyli "śmierci za życia", z tym wyjątkiem, że większość z nas wcale nie wraca do życia i pozostaje po drugiej stronie, wśród dusz zmarłych.

Teoria Sagana
Carl Sagan w swojej książce "umysł Broca" przedstawia interesujące wyjaśnienie fenomenu śmierci klinicznej. Jego teoria mówi, że przeżycie takie stanowi ponowne doświadczenie naszych narodzin. To wyjaśniałoby fakt, że śmierć kliniczna zdarza się szczególnie często u dzieci w wieku od 3 do 9 lat, które "umierają" i są przywracane do życia. Ich utajone wspomnienia narodzin są znacznie bardziej świeże niż u osób, dajmy na to, 75-letnich. Sagan ujmuje to w następujący sposób:

"Każda bez wyjątku ludzka istota przeżyła już coś podobnego, jak ci podróżnicy, którzy wracają z krainy śmierci; wrażenie lotu, wyłanianie się z ciemności ku światłu, doświadczenie, w którym- przynajmniej we własnym mniemaniu- kąpali się w świetle i chwale. Jest tylko jedno powszechne doświadczenie pasujące do tego opisu. To narodziny".Doświadczenia śmierci klinicznej9 stałych elementów śmierci klinicznej
W 1991 roku sondaż Instytutu Gallupa wykazał, że 12 000 000 Amerykanów doświadczyło śmierci klinicznej. Oto dziewięć najczęściej opisywanych elementów takiego doświadczenia: przebywanie w jakimś innym świecie lub wymiarze. Ludzie czują, że w jakiś sposób przeszli do innego wymiaru czy na inny poziom istnienia; wszechogarniające uczucie spokoju. uczucie spokoju, błogości i zadowolenia jest tak przemożne u osób doświadczających śmierć kliniczną, że wiele z nich nawet gani lekarzy za wyciągnięcie ich z tego stanu i przywrócenie do życia; przegląd wszystkich wydarzeń z życia. Jest to archetypowe doświadczenie, w którym całe życie wyświetla się nagle przed oczami. Opisywali coś takiego również ludzie, którzy sądzili, że umierają, ale przez cały czas nie tracili świadomości. Wspominali o tym także ludzie, którzy wyskoczyli przez okno lub się topili; doświadczenie bycia poza ciałem. Często doświadczenie śmierci klinicznej rozpoczyna się od wrażenia opuszczania własnego ciała fizycznego i unoszenia się nad nim. Wiele osób czuło też, że mogłoby latać, gdyby tylko chciało; bardzo precyzyjne postrzeganie pozazmysłowe. Osoby, które przeszły śmierć kliniczną, często potrafią ze szczegółami opowiedzieć o rzeczach, których nie mogły widzieć w tym stanie- opisują sceny, wydarzenia, relacjonują rozmowy odbywające się poza salami operacyjnymi czy reanimacyjnymi lub poza miejscami ich "zgonu". Jest to jeden z najbardziej niezwykłych składników takich doświadczeń, który przekonuje wiele osób, że tak naprawdę są to doświadczenia paranormalne

Spotykanie innych ludzi. Wiele osób, które przechodzą śmierć kliniczną, twierdzi, że spotkały i rozmawiały ze zmarłymi krewnymi i przyjaciółmi "po drugiej stronie". Niektóre rozmawiały z samym Jezusem; Światło. Niezwykłe i, zdaniem niektórych, święte światło często zachęca lub otacza ludzi w stanie śmierci klinicznej; Tunel. jest często podawany jako powszechny element doświadczenia śmierci klinicznej, ale tak naprawdę zaledwie 9% ludzi, z którym rozmawiał Raymond Moody, donosiło o przechodzeniu lub przepływaniu przez tunel; przewidywanie przyszłości. Prekognicja, czyli zdolność przepowiadania przyszłości, to jeden z najrzadziej wymienianych elementów doświadczenia śmierci klinicznej.

źródła: Bibliografira: \"Najdziwniejsze Zagadki Świata Księga 2\", zdjęcia: internet / paranauka.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: Angussss data: 2007-11-09 22:34:24
Moja kochana babcia miala smierc kliniczna.
Opowiadala ze widziala jakas kule z demonem i Bogiem.
To bylo dawno. Niestety obecnie juz nie zyje;(. [*]
dodał: dzodzo data: 2007-11-10 16:26:06
Moja ciotka też to miała przy porodzie.
Z tego co opowiadała to unosiła się nad stołem operacyjnym a później nad całym szpitalem i słyszała i widziała lekarzy którzy walczyli o jej życie.
dodał: andzia data: 2010-08-10 20:50:34
Moja ciocia również przeżyła[url=http://poznajdate.com/azaver.html]Śmierć kliniczną[/url], z jej opowiadań było to niesamowite przeżycie, trudne do opisania.
dodał: DZWIEDZ data: 2011-03-10 21:30:18
Niestety zrażają się przypadki tzw. Eutanazji
ludzi podczas śmierci klinicznej.
wymówek jest wiele a Państwo co sądzą o tym temacie ?
http://smierc.org
dodał: clikits14 data: 2011-06-06 15:44:00
Życie i śmierć człowieka
Zapraszam do przeczytania książki Raymonda Moody , który w sposób bardzo dosadny przedstawia , to co dzieje się z człowiekiem po śmierci. Tam znajdziesz nurtujące Cię pytania.

„Śmierć to odwracanie się człowieka od świata zewnętrznego i zwracanie się ku swojemu wnętrzu” R. Moody


http://poznajdate.com/izoxaq.html

[url=http://poznajdate.com/izoxaq.html]сo jest po śmierci[/url]
dodał: CashM data: 2011-07-26 23:24:55
Co sądzicie o tym co ludzie widzą w czasie śmierci klinicznej? Nie do końca wiadomo czy nie są to wizje wywołane tymczasowym wstrzymaniem oddychania. Nasz mózg bez tlenu, może "podsuwać" nam przeróżne wizje (od spotkania ze zmarłymi bliskimi po właśnie światłą itp). Tutaj bardoz ciekawy (i zwięzły) artykuł na ten temat http://linkaturs.com/news0041.php Sam uważam, że ciężko to jednoznacznie określić i rozwiązać. Naukowcy wcale nie muszą mieć racji, że to po prostu halucynacje. Kto wie, być może jest to coś nadprzyrodzonego. Pozdrawiam.
dodał: naico data: 2011-07-29 18:29:10
warto poznać tajemnicę daty własnej śmierci, można lepiej wtedy zaplanować życie, wejdźcie koniecznie http://linkaturs.com/news0041.php
dodał: koszulka data: 2011-07-30 21:00:32
ciekawie o śmierci klinicznej opowiada artykuł http://linkaturs.com/news0041.php
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::