Dwie planety na jednej orbicie

dodano: 05/03/2011 10:34 • komentarze: 0 • odsłony: 6825 • kategoria: Astronomia/Kosmos • dodał: Torton

Dwie planety na jednej orbicieDane teleskopu Kepler pokazały nie spotykany dotąd system planetarny. Znajdujące się w nim dwie planety dzielą tę samą orbitę znajdującą się wokół ich gwiazdy. Jeśli odkrycie zostanie potwierdzone, wzmocni ono teorię jakoby Ziemia dzieliła kiedyś swoją orbitę z obiektem wielkości Marsa, który po czasie uderzył w nią tworząc księżyc.

Obie planety są częścią cztero-planetarnego systemu zwanego KOI-730. Okrążają swą podobną do słońca gwiazdę macierzystą co 9,8 dnia, w dokładnie tej samej odległości orbitalnej. Na nocnym niebie jednej z nich, pozostały świat wydaje się stałym, płonącym światłem, nigdy nie znikającym ani nie rozjaśniającym się.

Grawitacyjne ‘słodkie plamki’ czynią to zjawisko możliwym. Kiedy jedno ciało (takie jak planeta) krąży wokół większego obiektu ( jak gwiazda), na orbicie planety znajdują się dwa punkty libracyjne w których może znajdować się w spoczynku trzecie ciało. Przykładem są grupy asteroid zwane Trojanami, znajdujące się na orbicie Jowisza.

Teoretycznie, materia w dysku tworzywa znajdującego się wokół nowopowstałej gwiazdy może łączyć się ze ‘współ-orbitującymi’ planetami, lecz nikt wcześniej nie posiadał na to dowodów. „Systemy te nie są zwyczajne, to pierwszy tego typu jaki kiedykolwiek widzieliśmy,” mówi Jack Lissauer z NASA. Lissauer wraz z kolegami opisał system planetarny KOI-730 w badaniu ukazanym w magazynie Astrophysical Journal.

Richard Gott i Edward Belbruno z Uniwersytetu Princeton mówią, że możemy posiadać dowód tego zjawiska na naszym kosmicznym ‘podwórku’. Są pewne sugestie, jakoby księżyc został uformowany z gruzu powstałego z uderzenia ciała wielkości Marsa w Ziemię około 50 milionów lat po powstaniu układu słonecznego. Przeprowadzone symulacje zasugerowały, że planeta nazwana Theą, poruszała się bardzo wolno. Według Gott’a oraz Belbruno, mogłoby się to wydarzyć tylko jeśli Thea pochodziłaby z początkowego lub końcowego punktu libracyjnego na orbicie Ziemi. Nowe odkrycie „pokazało, że rzeczy które sobie tylko wyobrażaliśmy mogą naprawdę się wydarzyć „, mówi Gott.

Czy współ-orbitujące planety systemu KOI-730 zderzą się kiedyś tworząc księżyc? „Byłoby to spektakularne wydarzenie,” mówi Gott. Może się tak wydarzyć, lecz symulacje przeprowadzone przez Boba Vanderbei’a w Princeton sugerują, że planety będą nadal orbitować przez przynajmniej 2.22 miliona lat.

Zapraszam na www.zion.czo.pl

źródła: http://www.nieziemskie.com
Zobacz co sądzą o tym inni:
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::