Dzieła egipskiej sztuki sprzed 15000 lat

dodano: 22/07/2007 23:54 • komentarze: 2 • odsłony: 5677 • kategoria: Starożytny świat • dodał: Simon

Dzieła egipskiej sztuki sprzed 15000 latZespół archeologów odkrył na powierzchni ściany klifu ze skały piaskowca w południowym Egipcie rysunki i ryty naskalne, których wiek naukowcy szacują na 15000 lat - donosi serwis internetowy National Geographic News.

Odkrycia dokonała ekspedycja archeologiczna pod kierunkiem Dirka Huyge, kuratora kolekcji egipskiej w belgijskim Królewskim Muzeum Sztuki i Historii w Brukseli.

Znalezisko znajduje się w pobliżu wioski Qurta, w odległości około 640 kilometrów na południe od Kairu.

Na ścianie klifu o wysokości około 70 metrów naukowcy odkryli dotychczas ponad 160 rysunków, w większości przedstawiających dzikie krowy i byki wymarłego gatunku, wyrytych w skale na odcinku około 1,6 kilometra. Największy z rysunków ma blisko 2 metry długości.

Zdaniem archeologów, zarówno wiek jak i styl wykonania odkrytych rytów są podobne do malarstwa jaskiniowego, znanego z Lascaux we Francji i Altamiry w Hiszpanii.

Według Dirka Huyge, podobieństwa dzieł prehistorycznej sztuki mogą wynikać z tego, że odzwierciedlają podobny stopień rozwoju i mentalności ludzi, którzy je tworzą.

Jak wyjaśnił Salima Ikram z Amerykańskiego Uniwersytetu w Kairze, uczestniczący w ekspedycji, odkryte dzieła prehistorycznej sztuki naskalnej są niepodobne do niczego, co odkryto dotąd w Egipcie.

Zdaniem naukowca, znalezisko przesuwa egipską sztukę, religię i kulturę do czasów znacznie wcześniejszych, niż dotychczas sądzono.

Ekspedycja zamierza kontynuować na stanowisku poszukiwania kolejnych - potencjalnie nawet starszych - dzieł prehistorycznej sztuki.

Raport o znalezisku zostanie opublikowany we wrześniowym wydaniu brytyjskiego kwartalnika "Antiquity".

źródła: PAP / wp.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: Jolina data: 2010-09-28 01:00:50
Dr.Salima Ikram jest kobieta (!) i doktorem egiptologii na Am. Uniw. w Kairze oraz scisle wspolpracuje z dr. Zahi Hawasem, dyrektorem Egipskiej Sluzby Starozytnosci tamze.
dodał: Gaara data: 2011-08-22 22:20:28
Z tego co wiem Egipcjanie przywędrowali do Egiptu jako plemię koczownicze z Sahary, która była wówczas piękna i zielona. Sądzę więc że to nie Egipcjanie zrobili te rysunki na klifie, lecz zrobił to inny lud odwiedzający
Egipt, lub zamieszkujący go
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::