Elizabeth Bathory - krwawa historia

dodano: 06/12/2007 16:07 • komentarze: 8 • odsłony: 19193 • kategoria: Postacie • dodał: Krissmon

Kim była Elizabeth Batory ??

Elizabeth Batory (7 sierpnia 1560- 21 sierpnia 1614) była księżną węgierską zwaną "Krwawą Hrabiną z Čachtic"- od nazwy zamku nieopodal Trenczyna (Słowacja), gdzie mieszkała; krewna króla polskiego Stefana Batorego. Nazywana jest najsłynniejszą seryjną morderczynią w historii Węgier i Słowacji.


Rodzina

Elżbieta była członkinią jednego z najbogatszych i najpotężniejszych rodów Siedmiogrodu- spokrewniona była jednak nie tylko z przyszłym królem Polski, ale też z ludźmi cierpiącymi na epilepsję czy różne choroby psychiczne, co było zapewne skutkiem ciągłych małżeństw pomiędzy członkami nieznacznej liczby tamtejszych możnych rodów. Jej ojciec, Grzegorz, był pastorem. Poślubił swoją kuzynkę Annę i razem z nią zamieszkał w Esced; tam urodziła się i wychowała Elizabeth.

Życie Elżbiety

W 1573 roku Elizabeth Batory została zaręczona z Ferencem Nádasdym, za którego wyszła w wieku piętnastu lat, mając już za sobą ciążę, w którą zaszła wskutek związku z miejscowym chłopem; dziecko (córkę) oddano wiejskiej rodzinie. 8 maja 1575 na zamku Varranno odbyła się pełna przepychu ceremonia ślubna Elżbiety z dwudziestosześcioletnim Nádasdym. Małżeństwo zamieszkało na Węgrzech, w zamku Sarvar, rodzinnej posiadłości rodziny Ferenca, który jako żołnierz większość czasu spędził na walkach z Turkami. Samodzielnie zarządzając majątkiem, Elżbieta zasłynęła okrucieństwem wobec sług, a także utrzymywaniem kontaktów z licznymi kochankami obojga płci.

Pierwsze dziecko z Ferencem Nádasdym- córka Anna- urodziło się dopiero w 1585 roku. W ciągu następnych dziewięciu lat na świat przyszła jeszcze trójka dzieci: Urszula, Katarzyna oraz jedyny syn, Paweł.


Zbrodnie

Elżbieta często odwiedzała ciotkę, Karlę Batory, kobietę o skłonnościach homoseksualnych organizującą regularnie wyuzdane orgie. Możliwe, że właśnie w takich okolicznościach poznała Dorotheę Szantes, czarownicę, która podsyciła sadyzm Elżbiety.

W 1604 roku Elżbieta straciła męża. Zginął on prawdopodobnie z powodu otrucia. W tym samym roku poznała niejaką Annę Darvulię, tajemniczą kobietę, która (korzystając ze strachu Elżbiety przed nadchodzącą starością) stała się najprawdopodobniej główną inspiratorką zbrodni dokonywanych przez hrabinę- gdy Elżbieta w złości uderzyła służkę tak mocno, że krew z jej nosa padła na twarz hrabiny. Spojrzawszy w lustro, Elżbieta zauważyła, że pojawiające się już zmarszczki zniknęły z jej oblicza. Darvulia wykorzystała złudzenie, jakiemu uległa jej pani i przekazała jej "starożytną mądrość": odbierając komuś krew, można przejąć fizyczne i duchowe cechy tej osoby. Od tej pory krwawe tortury stały się niemalże codziennością na Čachtic. Powszechnie znana jest pogłoska, że księżna gromadziła krew służących w wielkich beczkach, którą wykorzystywała w dość wyszukany sposób- do kąpieli. Ponoć śmierć z rąk Elżbiety i jej sług poniosło sześćset pięćdziesiąt osób.


Proces i śmierć

Elżbieta Batory pojmana została przez swojego kuzyna, hrabiego Thurzo, palatyna Węgier. Jej proces rozpoczął się kilka tygodni później, 2 stycznia 1611 roku. Stał się wielką publiczną sensacją i by śledzić jego przebieg, na salę sądową ściągały tłumy. Dzięki wstawiennictwu hrabiego Thurzo Elżbietę sądzono jedynie za wielokrotne przestępstwa o naturze kryminalnej, zaś o wampiryzm i czarnoksięstwo oskarżono jedynie jej sługi.

Elżbieta Batory w kulturze masowej

Elżbieta Batory jest bohaterką jednej z nowel filmowych składających się na film Waleriana Borowczyka "Opowieści niemoralne", powstała także książka pt. "Pani na Czachticach" autorstwa Słowaka, Jozo Niznanskiego, na podstawie której nakręcono film pod tym samym tytułem. Elżbieta Batory to również postać często przewijająca się w muzyce (głównie black metalu oraz rocku gotyckim). Istnieje zespół Bathory, zaś grupa Cradle of Filth poświęciła jej całą płytę pt. "Cruelty and the beast" ("Okrucieństwo i bestia"). Zespół Třinácté Století poświęcił jej nagranie pt. "Elizabeth", natomiast Dissection- "Elizabeth Bathory". Nawiązanie do jej postaci jest również w filmach Piła III (Saw III) oraz Eternal.

źródła: www.paranauka.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: siremil data: 2007-12-11 05:20:21
Elizabeth twa krwawa cesta bohum hrzychem se zda!
:)
dodał: Mortis data: 2009-01-20 17:43:08
Ej... jeszcze jej postać została uwzględniona w grze Diablo II jako Krwawa Orlica. Tak przynajmniej w Focusie pisali.
dodał: AdeLlaaaa data: 2009-09-05 12:34:10
I jeszcze została uwzględniona w filmie "Stay Alive"..polecam film !
dodał: Shadow data: 2009-12-28 01:12:18
Dodałeś ten artykuł 6 grudnia 2007 roku, prawda? Dlaczego zatem ten sam artykuł ukazał się miesiąc wcześniej na innej stronie i napisał go ktoś inny? Może i nie ma tu jakiś kar za plagiaty, ale sama godność człowieka nie powinna Ci pozwolić na kopiowanie cudzych prac. Sory, ale dla mnie to żenujące... Link: http://bartek9011.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?407618
dodał: Synthetic data: 2009-12-28 19:03:03
Nie bulwersujcie się, sprawa w toku wyjaśniania :)
dodał: samotnica data: 2010-05-24 17:25:50
Ona była dobra!!!
Krew odmładza-->sprawdzałam ale jakoś nie podziałało!!! :)
(Żarcik)
dodał: blackberry93 data: 2010-07-05 01:30:17
już wcześniej trochę się o niej naczytałam..
wydawało mi się, że uznali ją jeszcze w filmie "Hostel II"
:)
dodał: Masia914 data: 2012-04-06 09:24:16
Słyszałam, że ona bardziej interesowała się krwią nastolatek (tak od 10 - 18 roku życia)i, że została zamurowana (zamurowanie było wyrokiem).
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::