Endeavour odcumował od stacji kosmicznej

dodano: 20/08/2007 02:06 • komentarze: 1 • odsłony: 2131 • kategoria: Astronomia/Kosmos • dodał: Simon

Endeavour odcumował od stacji kosmicznejWahadłowiec Endeavour odcumował od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Manewr wykonano dzień wcześniej niż planowano, ponieważ NASA obawia się, że nadciągający znad Morza Karaibskiego huragan Dean może zagrozić centrum kontroli lotów w Houston, w Teksasie.

Potężny huragan, który rano osiągał prędkość 230 km na godzinę, zmierza w kierunku Jamajki, a w środę może dotrzeć do środkowego wybrzeża Meksyku. Jeśli huragan zboczy na północ w kierunku Houston, zmusi kontrolerów misji do ewakuacji na Przylądek Canaveral na Florydzie.


Mimo że nie ma pewności, czy Dean uderzy w wybrzeża Teksasu, eksperci NASA zdecydowali, że nieskrócenie misji byłoby nieodpowiedzialne, tym bardziej, że wykonano większość zaplanowanych prac.

Spierałbym się z każdym, kto w tej chwili powiedziałby mi, że prawdopodobieństwo czy możliwość uderzenie sztormu są zerowe czy nawet bardzo niskie - oświadczył Leroy Cain z NASA.

Lądowanie promu jest przewidziane we wtorek o godz. 18:32 czasu polskiego na lotnisku Centrum Kosmicznego im. J.F.Kennedy'ego na Florydzie.

W związku z przyspieszonym odcumowaniem nie doszło do planowanej na niedzielę sesji ze studentami z Massachusetts, którą miała poprowadzić obecna na pokładzie nauczycielka-astronautka Barbara Morgan. Dwie poprzednie kosmiczne lekcje odbyły się bez zakłóceń.

Skrócony został także sobotni spacer astronautów w otwartej przestrzeni kosmicznej. Podczas pracy przy obsłudze urządzeń stacji ISS, dwaj astronauci, Dave Williams i Clay Anderson, mogli obserwować z orbity huragan Dean. Kompleks ISS-Endeavour przelatywał bowiem właśnie nad Karaibami.


Dyskusje o skróceniu misji z powodu możliwego uderzenia huraganu Dean nastąpiły po wcześniejszych wątpliwościach dotyczących konieczności naprawy uszkodzonej powłoki promu. Ostatecznie NASA zdecydowała, że nie ma potrzeby załatania ubytku.

Misja wahadłowca Endeavour rozpoczęła się 8 sierpnia, a 10 sierpnia prom zacumował do ISS, na którą dostarczył kolejne elementy konstrukcyjne.

źródła: PAP / wp.pl / fot. AFP
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: Aneta data: 2010-09-23 15:49:15
fajnie byłoby gdyby ludzie mieli własne statki kosmiczne i mogli sobie lecieć w kosmos kiedy tylko chcą
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::