Fabryka samochodów na... energię słoneczną

dodano: 28/06/2007 02:15 • komentarze: 0 • odsłony: 2913 • kategoria: Nauka/Technika • dodał: Simon

W fabryce samochodów Nissan Motor Co., Ltd. w Barcelonie jeszcze przed końcem lata zostanie zainstalowanych 606 paneli słonecznych - podały służby prasowe Nissana.

Fabryka samochodów na... energię słoneczną


Zajmą one powierzchnię 3000 m kw. i będą wytwarzać 308 000 kWh energii elektrycznej rocznie, co przyczyni się do obniżenia emisji CO2 o 110 ton.

Uruchomiono już 480 paneli fotowoltowych, które zamieniają energię światła słonecznego bezpośrednio na energię elektryczną. Pozostałe 126 paneli, które zostaną zainstalowane do końca lata, to panele termiczne, wykorzystywane między innymi do podgrzewania wody na potrzeby lakierni, a także innych procesów technologicznych.

Fabryka w Barcelonie to już druga fabryka Nissana w Hiszpanii, która zainstaluje panele słoneczne. Nissan jest pierwszą firma motoryzacyjną w Hiszpanii, która na szeroką skalę wykorzystuje energię słoneczną w swoich zakładach.

W lutym przedstawiciele firmy poinformowali, że latem zainstaluje łącznie 732 panele słoneczne w fabryce samochodów dostawczych w Avilii, zmniejszając emisję CO2 o 267 ton rocznie.

Kwestię redukcji emisji CO2 zarówno przez produkty, jak i w bieżącej działalności operacyjnej, Nissan traktuje priorytetowo, w ramach ogłoszonego w grudniu ubiegłego roku średniookresowego Zielonego Programu Nissan 2010. Zgodnie z założeniami programu, Nissan chce zmniejszyć emisję CO2 ze swoich zakładów produkcyjnych o 7 proc. w porównaniu z 2005 r.

Nissan korzysta z energii odnawialnej nie tylko w Hiszpanii, ale także w fabryce samochodów w Sunderland w Wielkiej Brytanii, przy której działa 6 turbin wiatrowych. Turbiny te pokrywają 5 proc. rocznego zapotrzebowania fabryki na energię elektryczną i zmniejszają emisję CO2 o 3300 ton rocznie.

źródła: PAP / onet.pl / rincondelmotor.com
Zobacz co sądzą o tym inni:
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::