Fast-foodowe mamy mają otyłe dzieci

dodano: 20/08/2007 02:16 • komentarze: 1 • odsłony: 3065 • kategoria: Medycyna/Człowiek • dodał: Simon

Kobiety, które w czasie ciąży i karmienia piersią jedzą słodycze i pozbawiony wartości odżywczych pokarm z fast foodów mogą narażać swoje dzieci na ryzyko przejadania się i otyłości - wynika z badań finansowanych przez Wellcome Trust i prowadzonych przez Royal Veterinary College w Londynie.

Fast-foodowe mamy mają otyłe dzieci


Kobiety ciężarne i karmiące piersią nie powinny folgować swoim apetytom na tłuste, słodkie i słone pokarmy, usprawiedliwiając się, że "jedzą za dwoje".

W "British Journal of Nutrition" opublikowano wyniki doświadczeń na samicach szczurów. W czasie ciąży i laktacji gryzonie trzymano na diecie składającej się z mocno przetworzonego i pozbawionego składników odżywczych pokarmu, takiego jak pączki, ciastka, herbatniki, chipsy i słodycze. Młode tych samic później łatwo się przejadały i wybierały jedzenie bogate w tłuszcze, cukry i sól częściej niż potomstwo szczurów, które karmiono normalnie.

Zdaniem autorów tego badania, wyniki nie są bez znaczenia dla ludzi.

Zjadanie dużych ilości bezwartościowego pokarmu w czasie ciąży i podczas karmienia może zaburzyć normalną kontrolę apetytu i wykształcić także u potomstwa nadmierną skłonność do pokarmu bez wartości - mówi autor badań, dr Stephanie Bayol. To może skierować potomstwo na drogę wiodącą ku otyłości i jeszcze bardziej utrudnić zadanie nauczenia dzieci zdrowych nawyków żywieniowych.

Kontrola apetytu jest bardzo złożona. Biorą w niej udział hormony, które dają znać mózgowi, aby regulował bilans energii, głód i sytość. Jedzenie nie jest jednak wyłącznie kwestią tych regulacji; to także miłe doświadczenie, w które zaangażowane są mózgowe "centra nagród". Połączenie uczucia przyjemności oraz jedzenia może czasami "zagłuszyć" normalną regulację sytości. Wcześniejsze badania wykazały, że bezwartościowy pokarm, bogaty w tłuszcz i cukier, powstrzymuje sygnały sytości, dając uczucie głodu, a jednocześnie stymuluje centra nagrody.

Wpływ bezwartościowej diety ciężarnej lub karmiącej matki na płód i ssące niemowlę może pomóc wyjaśnić, dlaczego niektórym osobom może być trudniej niż innym kontrolować ilość spożywanego pokarmu z fast foodów - nawet, gdy w późniejszym życiu mają swobodny dostęp do zdrowszego pożywienia - tłumaczy dr Bayol.

Matki powinny być uświadamiane w kwestii ryzyka związanego ze złą dietą - dodał inny uczestnik badania, prof. Neil Stickland, kierujący grupą badawczą w Royal Veterinary College.

Otyłość zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2, chorób serca i niektórych nowotworów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2005 r. około 1,6 mld mieszkańców Ziemi kwalifikowało się jako osoby z nadwagą, a 400 mln - jako otyłe. Otyłość zaczyna się coraz wcześniej. Ponad 20 mln dzieci nie mających jeszcze pięciu lat ma nadwagę.

źródła: PAP / wp.pl / fot. AFP
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: Gieksiarz1964 data: 2009-07-26 20:16:17
;/
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::