Fizycy chcą stworzyć nowy wszechświat

dodano: 13/10/2007 11:10 • komentarze: 3 • odsłony: 5348 • kategoria: Nauka/Technika • dodał: Sonny

Fizycy chcą stworzyć nowy wszechświat Fizycy chcą stworzyć nowy wszechświat, koncentrując możliwie dużo energii w jednym miejscu - informuje "New Scientist".

Jeśli przyjąć, że nasz Wszechświat powstał w Wielkim Wybuchu, powinno być możliwe powtórzenie takiego zjawiska. Zdaniem fizyków teoretycznych kolejna generacja wielkich akceleratorów pozwoli znaleźć bozon Higgsa, który miałby być praźródłem wszelkiej masy. Mogą nawet powstawać miniaturowe czarne dziury. Jednak Nobuyuki Sakai i jego koledzy z japońskiego uniwersytetu Yamagata planuję coś większego - cały wszechświat.

Sakai ma zamiar wykorzystać do tego zjawisko monopolu magnetycznego - coś jak magnes z jednym biegunem. Po dostarczeniu odpowiedniej energii - na przykład za pomocą akceleratora - monopol zacząłby się rozszerzać bez końca.

Gdzie trzymać nowy wszechświat? Zdaniem Sakaia zjawisko odkształciłoby przestrzeń w taki sposób, że rosnący wszechświat wypączkowałby z naszego wymiaru, połączony z nim tylko wąskim tunelem, który z czasem zostałby zerwany. Wszechświat pozostałby zamknięty w niewielkiej czarnej dziurze, z pozoru nie zwiększającej swoich rozmiarów. Dziura ta stosunkowo szybko by wyparowała, a wszechświat nadal rósłby we własnej czasoprzestrzeni. Dla nas zniknąłby tak szybko, że trudno byłoby w ogóle zaobserwować jakiś ślad.

Jak na razie nie zaobserwowano monopolu magnetycznego, nie ma też dostatecznie potężnego akceleratora. Być może monopol dałoby się wytworzyć w laboratorium, zderzając elektrony z pozytonami.

Jak powiedział Andrei Linde ze Stanford University w Kalifornii - "Ludzie stają się coraz potężniejsi. Być może czas na zmianę definicji Boga - powinien być czymś więcej niż tylko stwórcą Wszechświata".

źródła: paranormalium.pl / onet.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: Xagog data: 2007-10-15 16:28:42
Żeby tylko to co zainicjują w jakimś laboratorium nie wymknęło się im spod kontroli
dodał: izolizka data: 2008-11-29 13:58:22
Hahaha powodzenia.....
dodał: slim data: 2010-09-02 10:37:42
"Dla nas zniknąłby tak szybko, że trudno byłoby w ogóle zaobserwować jakiś ślad."

szczegolnie ten fragment przypadl mi do gustu;) i wlasnie tak jest z wiekszoscia tych teorii fizykow kwantowych. i pozniej twierdza ze przenosza sie w czasie czy inne takie bo przeciez to i tak bylo nie zauwazalne. zreszta fizyka kwantowa to nauka w ktorej wszystkie "formulki" tak na prawde nie maja zadnego przelozenia na swiat rzeczywisty.
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::