Historyk kosmosu: Przyszłość należy do cyborgów

dodano: 16/08/2007 20:08 • komentarze: 1 • odsłony: 3343 • kategoria: Astronomia/Kosmos • dodał: Simon

Historyk kosmosu: Przyszłość należy do cyborgówPięćdziesiąt lat po świcie ery kosmicznej w przestrzeń udały się setki ludzi. Tuzin z nich zostawiło odciski swoich butów na powierzchni księżyca, obecnie zaś kilka krajów planuje wysłać na księżyc kolejnych astronautów. Kto by kiedykolwiek pomyślał, że stawką będzie podbój kosmosu.

Jednak pojęcie, jakoby ludzcy odkrywcy mieli się stać gatunkiem międzygwiezdnym, jest dalekie od pewnej kwestii, o którą zaniepokojony jest Roger Launius.

"Bardziej prawdopodobne jest, że ludzie i urządzenia, których używają do badania kosmosu, będą się rozwijały w trudny do przewidzenia sposób", powiedział Launius, znakomity historyk kosmosu i członek Wydziału Historii Kosmosu na Narodowym Muzeum Kosmicznym im. Smithsona w Waszyngtonie.

Gatunki multiplanetarne

Rozmawiając z wieloma badaczami kosmosu na forum Space Technology and Applications International Forum, które odbyło się w Albuquerque w USA 12 lutego, Launius powiedział, że ludzie są przeznaczeni do tego, aby stać sie gatunkiem międzyplanetarnym, jednak to określenie może z czasem przybrać całkiem nowe znaczenie.

"Na przykład, czy dziecko urodzone na księżycu lub na Marsie również będzie się zaliczało do gatunku Homo sapiens?", zapytał Launius. "Czy różnice w masie ciała, napromieniowaniu, mogłyby spowodować, że dzieci te nie mogłyby wrócić na Ziemię?"

"Moim zdaniem jest to kwestia problematyczna", powiedział Launius, i w pewnym sensie mogłaby to być droga ewolucyjna taka sama, jak ta obrana przez ziemnowodne zwierzęta, które wyszły z wody i stały się zwierzętami lądowymi.

"Istnieje możliwość przerodzenia się gatunku ludzkiego w inny gatunek", powiedział Launius. On i badacz kosmosu, Howard McCurdy z amerykańskiego Uniwersytetu w Waszyngtonie, napisali na ten temat książkę, która ukaże się pod koniec tego roku.

Elektroniczna/cyfrowa rewolucja

"Jednym z obszarów, którego rozwoju marzyciele z przeszłości nie zdołali przewidzieć, był szybki rozwój robotyki i elektroniki", powiedział Launius.

Na przykład, gdy znany pisarz science-fiction Arthur C. Clarke wyobrażał sobie w 1945 roku satelitę telekomunikacyjnego, stwierdził, że urządzenie będzie wymagało obecności ludzi pracujących na stacji kosmicznej, ponieważ sądził, że będzie to konieczne do wymiany rurek próżniowych.

"Niektórzy najwięksi myśliciele... zupełnie nie zdołali przewidzieć rewolucji cyfrowej/elektronicznej w chwili, gdy obydwie dziedziny raczkowały", zauważył kosmiczny historyk.

Historyk kosmosu: Przyszłość należy do cyborgów"Jednakże wraz z coraz szybszym rozwojem elektroniki w latach sześćdziesiątych niektórzy zaczęli kwestionować rolę ludzi w badaniu kosmosu. Mniej kosztownym i ryzykownym jest wysłać w przestrzeń robota, aniżeli człowieka. Ta debata stała się istotna i stała się ważną częścią polityki kosmicznej pod koniec dwudziestego wieku", wskazał Launius. "Niebawem znaczące może się okazać połączenie ludzi i maszyn prowadzące do powstania czegoś nowego i bardziej wydajnego".

Transformacje jaźni

Launius powiedział, że jedną z możliwości jest przeistoczenie ludzkiego gatunku w inny poprzez transformacje jaźni: stwórz dla astronautów środowisko podobne do ziemskiego, aby w nim zamieszkali... lub zmień ich tak, aby mieli możliwość przeżycia w nowych i innych regionach kosmosu.

W przypadku tych drugich, cybernetycznych organizmów, zwanych cyborgami, niektóre procesy fizjologiczne byłyby wspomagane przez urządzenia mechaniczne lub elektroniczne.

"My już możemy być cyborgami", wskazał Launius, widząc na widowni osoby noszące okulary, posiadające aparaty słuchowe i implanty kolan - nie wspominając o tych posiadających telefony komórkowe i inne urządzenia służące do komunikacji.

Wyobrażając sobie to, co może być za setki lat, Launius powiedział, że uwierzył, iż ludzie prawdopodobnie rozwiną się w sposób, którego nie jesteśmy w stanie dziś przewidzieć; do formy gatunku, który być może należałoby nazwać Astro Homo sapiens. "Czy nasze przeprowadzki do miejsc takich jak księżyc czy Mars przyspieszą ten proces ewolucyjny? Nie wiem", stwierdził.

Podsumowując, Launius zasugerował, że stary paradygmat dla kosmicznych badań - w którym ludzie stają się ostatecznie gatunkiem międzygwiezdnym - "jest przestarzały i przydałoby się go zmienić".

źródła: Autor: Leonard David, Space.com, 15 luty 2007 / paranormalium.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: Aneta data: 2010-09-23 15:54:00
ja nie chcę być robotem:(
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::