Homo habilis - fałszywy przodek człowieka

dodano: 24/08/2007 01:45 • komentarze: 1 • odsłony: 11288 • kategoria: Starożytny świat • dodał: Simon

Homo habilis - fałszywy przodek człowiekaDzieje ludzkości są bardziej zagmatwane niż sądzono. Uważany za naszego ewolucyjnego dziadka Homo habilis, czyli człowiek zręczny, w rzeczywistości nie miał z nami nic wspólnego. W Kenii międzynarodowy zespół uczonych Research Project dokonał odkrycia, które całkowicie zmienia naszą wiedzę o dziejach człowieka - pisze "Dziennik", powołując się na najnowszy numer prestiżowego pisma "Nature".

Do tej pory uczyliśmy się, że Homo habilis dał początek Homo erectusowi (człowiekowi wyprostowanemu), a ten Homo sapiens, czyli nam. Teraz okazuje się, że człowiek zręczny był jedynie naszym dalekim krewnym. Skąd to wiemy? Dowodzą tego skamieniałe szczątki znalezione w północno-wschodniej części Kenii, w regionie Ileret.

W trakcie badań uczeni znaleźli górną szczękę Homo habilis. Liczyła ona zaledwie 1,44 mln lat. To najmłodsze z odkopanych dotąd szczątków przedstawiciela tego gatunku. Oznacza to, że człowiek zręczny oraz Homo erectus żyli obok siebie przez bardzo długi okres pół miliona lat. Ich współistnienie wskazuje, że Homo erectus nie mógł wyewoluować z Homo habilisa - tłumaczy prof. Meave Leakey, współautorka pracy w "Nature". Obydwa gatunki pozostały odseparowane od siebie, co jasno dowodzi, że każdy z nich zajmował inną ekologiczną niszę. Przez to unikały bezpośredniej rywalizacji o pożywienie.

źródła: PAP / wp.pl / fot. biblioteca.udg.es
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: Gaara data: 2011-08-23 00:37:28
Skoro z homo erectus dał początek homo sapiens to homo habilis dał początek komu? współczesnym małpom? a może wyginął?
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::