Inteligencje na Ziemi

dodano: 27/08/2008 14:40 • komentarze: 15 • odsłony: 10553 • kategoria: Świat przyrody • dodał: Synthetic

Nie od dzisiaj wiadomo, że istotami, które dominują na Ziemi są ludzie. Jesteśmy najbardziej rozwiniętymi zwierzętami, które opanowały planetę. Powszechne jest przez kilka ostatnich lat szukanie inteligencji w kosmosie, gdzieś, gdzie – podkreślam – może jej wcale nie być. Zatem, trochę od innej strony, poszukajmy ich tutaj, na tej samej planecie.

Zaraz za nami są delfiny i walenie. Tym przemiłym morskim stworzeniom mózg pomaga w skoordynowanej zabawie w większej grupie. Kontaktują się ze sobą za pomocą dźwięku zawartego w szerokim paśmie częstotliwości (echolokacja tak zwana), są strasznie dowcipne i bardzo „rozmowne”. Niektórzy uczeni wysnuli nawet teorię, iż potrafią one manipulować światłem, które dociera pod wodę. Inteligencje na Ziemi Żyjąc w takim środowisku, które sprzyja rozwojowi i panuje „inna” grawitacja, łatwo wytworzyć przez lata duży mózg, ciężką głowę i lekkie, delikatne ciało, prawda?

Biorąc pod uwagę organy wewnętrzne standardowego Kowalskiego i delfina, okazuje się, że ten drugi jest inteligentniejszy. Czemu? Dzięki echolokacji „widzą” wnętrzności swoich kolegów, to, jak płynie w nich krew i nie jest wykluczone, że wiele, wiele więcej. Teraz więc znajdzie się pewne ktoś, kto zapyta: „Skoro są tak inteligentne, to dlaczego nie opanowały świata?” – a to bardzo proste. Delfiny nie mają zdolności manualnych, które pozwoliłyby na stworzenie budowli, czy maszyn umożliwiających rozwój oraz środowisko wodne, które nie sprzyja takim przedsięwzięciom. I nie pomaga im nawet to, że pierwotnie pochodzą od zwierząt lądowych.

W tym miejscu wypadałoby przedstawić teorię, którą kiedyś znalazłem: zabrzmi jak herezja jakaś, ale mowa w niej o tym, iż człowiek tak naprawdę pochodzi od zwierząt wodnych, nie od małp. Podstawowym dowodem na to miała być pozostałość błony pławnej na dłoniach (kto nie wierzy, niech rozszerzy palce), której w tak szczątkowych ilościach brak nawet u małp.

Kolejnym argumentem ma być nasza „bliskość” z delfinami. Weźmy sobie sytuację tego rodzaju, że zwykły człowiek wpada w grupę małp. Są tylko trzy możliwości zachowania:

1. Atak małp na obcego.
2. Obojętność spowodowana przeświadczeniem, że obcy nie zagraża stadu.
3. Ucieczka przed ludzkim zagrożeniem.

A jak miałoby się to u delfinów? Analogicznie...

1. „Śpiew” w stronę człowieka – chęć porozumienia, złapania kontaktu.
2. Wyciągnięcie człowieka na powierzchnię (dokładnie tak, jakby wiedziały, że może utonąć i mu pomagały)
3. Zaprowadzenie człowieka w miejsce, które może go zainteresować (zatopione wraki, inni w niebezpieczeństwie etc)

Kolejnym dość ciekawym faktem jest sposób zachowania się drapieżników z rodziny waleni i małp. Grupa pawianów (które żywią się mięsem) rzuci się na człowieka bez wahania. Jednakże nawet BARDZO głodna orka nie zachowa się podobnie, wręcz przeciwnie – będzie starała się bronić swojego „przyjaciela” przed niebezpieczeństwem w wodzie (choć ta obrona regułą nie jest, co ważne).

Kolejną sprawą jest umiejętność pływania. Małpy, jak inne ssaki lądowe, potrafią pływać tylko tzw. „pieskiem”. Człowiek nie dość, że rodzi się z umiejętnością pływania i może uczyć się innych stylów, to jeszcze jego „domyślnym” stylem jest „kraul”, który do złudzenia przypomina ruchy delfinich płetw.

Wśród bezkręgowców z kolei, brakiem inteligencji nie grzeszą ośmiornice. Inteligencje na Ziemi W wielkim uproszczeniu, ich mózgi składają się z ciasno ubitych płatów owiniętych wokół... przełyku. Oprócz słuchu, te zwierzęta mają bardzo dobrze rozwinięte zmysły, widzą światło spolaryzowane, potrafią też szybko zmieniać swój kolor (niekoniecznie jednolity). To ostatnie służy ośmiornicom do wyrażania emocji (strach, podniecenie, irytacja) i komunikacji między sobą. Ciało stworzenia nie posiada szkieletu, jest zatem zdolne przecisnąć się przez najmniejsze szczeliny. Prawdziwy kosmita, prawda? Choć już nie tak rozwinięty, jak jego poprzednik, choć również bardzo interesujący.

We wszystkim jednak umknął fakt tego, iż według niektórych, inteligencja nie rozwinęła się w procesie ewolucji, zatem pojawiła się na Ziemi niemal „znikąd”. Skoro tak to gdzie jest jej źródło?

Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: hadzi data: 2008-08-27 20:19:17
kurcze, nie sądziłem, że delfiny są takie mądre - mam pytanie, czy one mają taką percepcje jak my znaczy "musze coś zjeść bo jestem głodny, ale coś dobrego bo tego nie lubie" i wiele bardziej złożonych kwestii niż popostu instynkt, np, jak było napisane- wiedzą że jesteś w niebezpieczeństwie i chcą ci pomóc??..wogóle mają świadomość "istnienia", mogą myśleć na wzór ludzi ?
dodał: Synthetic data: 2008-08-27 22:24:28
Jasne, że tak. Niewykluczone, że są pod tym względem nawet bardziej rozwinięte. Ten przykład z jedzeniem to tylko kwestia gustu jednostki, każde zwierzę coś takiego ma...
dodał: bytheway data: 2008-08-28 01:38:58
Najprawdopodobniej mogą myśleć na wzór ludzki. Raczej nad filozoficznymi problemami świata nie rozważają. Ale wszystko wskazuje na to że są w stanie myśleć logicznie i wysuwać wniąski z pozyskanych informacji. A także podejmować decyzje.
dodał: hadzi data: 2008-08-28 18:13:40
ciekawe jak wypadły by w porównaniu do pierwszych Homo Sapiens...
dodał: Synthetic data: 2008-08-29 01:20:01
Przeceniasz naszych przodków - ci wypadliby gorzej, jak mniemam.
dodał: hadzi data: 2008-08-29 10:43:00
powiem ci szczerze, że w takim razie bardzo mnie zainteresowały delfiny. Pewnie gdyby żyły one na Marsie :PP - to mielibyśmy swoich kosmitów ;]. Niezapminajmy, że Homo Sapiens wykazywali pierwsze przejawy twórczości, artyzmu, ozdób, rozrywki i tym podobnym cechom dzisiejszych ludzi - Delfiny z Rączkami pewnie były by drugą siłą na ziemi :D
dodał: Arek data: 2008-08-29 12:49:41
Wcale nie powiedziana, że ewolucja nie posunie się dalej... i z czasem delfiny nie wykrzształcą u siebie rąk... tworząc podwodne akweny-miasta... bo w końcu według Darwina ewulucja wciąż trwa i trwać będzie
dodał: Synthetic data: 2008-08-29 13:43:31
Niby masz rację, ale pomyśl logicznie - naprawdę sądzisz, że człowiek pozwoliłby na coś takiego...? Dla mnie to wręcz retoryczne pytanie, bo znam istoty, które należą (rzekomo) do tego samego gatunku co ja i... no, prędzej wytłukliby co do nogi całą populację.
dodał: hadzi data: 2008-08-29 15:23:11
Synthetic - niestety...racja, jesteśmy tak "żałosnym" gatunkiem, że przy nas żadna rasa by nie przetrwała (taka która by nam zagrażała) Myślę, że to my staniemy się najeźdźcami z kosmosu jak z dnia niepodległości napadać będziemy na inne cywilizacje - gdyż jesteśmy wbrew pozorom strasznie agresywnym gatunkiem. Pomyśl teraz czy pozwolilibyśmy na rozwinięcie się innej inteligentnej istoty "na własnym podwórku"...niesądze.
dodał: Synthetic data: 2008-08-29 20:47:16
Nie lubię, kiedy ktoś powtarza to, co ja powiedziałem, ale innymi słowy...
dodał: konrado333 data: 2008-09-10 17:46:53
może kiedyś delfiny przejmą kontrolę nad światem.W końcu człowiek jest jedyną istotą na świecie(może nawet we WSZECHświecie!)która niszczy swoje środowisko naturalne.Więc jeżeli "wyginiemy"(w końcu nic nie trwa wiecznie)oni będą wtedy "pierwsi"(odbiegając od tematu- jeżeli kolejne gatunki ludzi {i zwierząt}wygineły{ewoluowały}to może ludzie też wyewoluują na jeszcze leprzych,i wtedy obecny gatunek człowieka-czyli my-wyginiemy???jak myślicie???)
dodał: Synthetic data: 2008-09-15 03:54:55
Zapraszam na forum, jeśli mamy poruszać takie kwestie, bo zakrawa to na szerszą dyskusję ;)
A co do delfinów - nie sądzę, by po tym, co człowiek funduje naturze, one przetrwały.
dodał: tomeeek24 data: 2009-05-05 23:40:32
Generalnie sie z tym zgadzam ale mam jedna uwage! Mianowicie delfiny nie zawsze sa przyjazne w stsunku do czlowieka! Ogladalem ostatnio program w ktorym byly pokazane liczne ataki delfinow na ludzi i to zarowno na wolnosci jak i w delfinarium!
dodał: adrianac79 data: 2009-10-10 20:08:41
synthetic no ten artykul to Ci sie naprawde udal super po 1 uwielbiam delfiny sa piekne madre itd...a o pochodzeniu czlowieka nie z malp tylko od zwirzat wodnych slyszalam i wydaje sie to byc prawdopodobne.Tym bardziej ze niedawne i dawne ale skrzetnie ukrywane wykopaliska dowodza ze tak naprawde to co uczylismy sie w szkole na biologii mozemy wrzucic do kosza na smiecizainteresowani powinni wiedziec o co chodzi
dodał: wojtek2s data: 2015-01-14 01:12:33
Polecam obejrzeć film Tajemnice Syren. Nie zapomnijcie tylko potem przeczytać krytyki.
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::