Jesteś leworęczny? Dowiedz się dlaczego

dodano: 03/08/2007 02:22 • komentarze: 0 • odsłony: 5875 • kategoria: Medycyna/Człowiek • dodał: Simon

Jesteś leworęczny? Dowiedz się dlaczegoZdaniem naukowców wiadomo już, dlaczego niektórzy ludzie są leworęczni. Według badaczy z Oksfordu odpowiada za to nowoodkryty gen.

U osób praworęcznych, prawa półkula mózgu kontroluje emocje; lewa odpowiada za mowę i język. U leworęcznych często bywa odwrotnie. Zdaniem naukowców decyduje o tym gen o nazwie LRRTM1. Wpływa on prawdopodobnie nie tylko asymetrię naszych mózgów, ale też na rozwój niektórych zaburzeń i chorób, na przykład schizofrenii.

Na świecie co dziesiąty człowiek jest leworęczny. Eksperci twierdzą, że może być to zaletą, bo leworęczni są lepsi w sportach, grach komputerowych i walce wręcz. W porównaniu z praworęcznymi, częściej jednak ulegają wypadkom.

Wyniki badań przeprowadzone przez doktora Clyde'a Francksa i jego zespół genetyków z Uniwersytetu Oksfordzkiego opublikowano w piśmie "Psychiatria Molekularna".

źródła: Rafał Motriuk / IAR / wp.pl /
Zobacz co sądzą o tym inni:
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::