Kolonizacja Marsa

dodano: 13/02/2009 14:33 • komentarze: 10 • odsłony: 7917 • kategoria: Astronomia/Kosmos • dodał: pOtFuR

Według niektórych astronomów bardzo dawno temu Mars był cieplejszy, miał gęściejszą atmosferę i zapewniał korzystne warunki rozwoju prymitywnych form życia. Jednak do dzisiaj nie udało się znaleźć żadnych pewnych śladów zywych organizmów. Za to Mars ma wszystko, co potrzebne do rozpoczęcia przez człowieka stałej kolonizacji.Marsajński tlenMarsajńska atmosfer ma dużo tlenu, tyle tylko, że zawartego w dwutlenku węgla. Posłużyłby on do napompowania wielkich szklarni. Posadzone w nich rośliny przerabiałyby dwutlenek węgla na tlen, jak również dostarczałyby pozywienia kolonistom i ich zwierzętom. Początkowo energię niezbędna do założenia prawdziwych fabryk zapewniałyby zespoły baterii słonecznych, a póxniej elektrownie atomowe.Jak zrobić z Marsa ZiemięNiektórzy astronomowie amerykańscy zaplanowali stworzenie na Marsie warunków ziemskich: atmosfery do oddychania, oceanów, łąk i lasów. Brzmi obiecująca, ale czy jest możliwe? Niektórzy uczeni uważają, że tak, chociaż wytworzenie na Marsie ziemskiego klimatu zajmie co najmniej 150 lat.Medycyna kosmicznaOrganizm człowieka nie jest jednak przystosowany do życia poza Ziemią. Mniejsze ciązęnie powoduje, że astronauci mają mdłości, stają się słabsi, chudną, ich ciała wydłużają się o ok. 10 centymetrów, a kości stają się cieńsze. Dlatego niektórzy znich po powrocie na Ziemię mają nawet trudności z tym, żeby samodzielnie wyjść ze statku. A przeceiż misja na Marsa trwałaby aż 2,5 roku, czyli prawie 2 razy dłużej niż ktokolwiek przybywał dotąd na orbicie okołoziemskiej.Ludzie czy Marsjanie?Z powodu mniejszej siły ciążenia ludzie na Marsie byliby 3 razy lżejsi. Z tego powodu ich kości i mięśnie stałyby się mniej wytrzymałe niż u ludzi żyjących na Ziemi. Urodzone w takich warunkach dzieci byłyby wyższe i smuklejsze od ziemskich rówieśników. Musiałyby ciągle ćwiczyć podnoszenie ciężarów, w przeciwnym razie powrót na Ziemię byłby dla nich niemożliwy. Ciążenie jest dla nas normalne, ale dla tych dzieci byłoby to udręką. Z pokolenia na pokolenie mieszkańcy Marsa coraz bardziej różniliby się od Ziemian i kiedyś rzeczywiście staliby się Marsjanami.Arcytrudne zycieMimo że biolodzy wciąż nie odkryli śladów życia na Marsie, nie rezygnują. Przeceiż nawet na Ziemi niektóre organizmy radzą sobie w skrajnych warunkach. Pewne bakterie mogą wytrzymywać temperatury wyższe od 250 stopni Celsjusza. Na dnie oceanów, w pobliżu gorących źródeł pod ogromnym ciśnieniem rozwinął się cały zwierzyniec mikroskopinych żyjątek. W Himalajach na wysokości powyżej 5000 metrów panują temperatury poniżej znacznie niższe temperatury od 0 stopni Celsjusza, a jednak rosną tam rośliny. Kto wie, czy kiedyś będzie możliwe przeniesienie ich na Marsa?źródła: "Glob: Kosmos"
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: bezimienny data: 2009-02-14 13:35:34
wszystko pięknie tylko niezbyt dobrze, że są literówki
dodał: pOtFuR data: 2009-02-14 14:11:55
tak mi te spacje głupio wyszły :P
dodał: knoxville data: 2009-02-14 15:55:06
własnie jakies dziwne odstepy
a poza tym tresc jest spox
według mnie kiedys moze zamieszakmy na Marsie
dodał: DjHydrant data: 2009-02-15 08:36:08
W końcu tak się będziemy różnić i wynikną z tego powodu kłótnie. Jakaś wojna atomowa ;)
dodał: Kanibal data: 2009-03-10 14:17:43
wiem jak chcą zkolonizować Marsa. Najpierw podobno będą chcieli wysłać jakieś użądzenia do zanieczyszczania atmosfery, następnie mniejsze rośliny które wyglądają jak mech żyjący na pustyni. Jak wyślą jeszcze jedną maszynę która będzie badać glebę i szukać wody, ponieważ pod powierzchnią Marsa jest prawdopodobnie woda. Następnie zaczną wysyłać większe rośliny takie jak drzewa, krzaki.

A więc 1)tlen jest
2)woda jest
3)żywność jest

Czego chcieć więcej??
dodał: seb85 data: 2009-03-11 10:52:55
Te rośliny to algi:)
dodał: pOtFuR data: 2009-03-11 11:43:14
wiem, słyszałem o tym, rosliny przerobą CO2 na tlen :)
dodał: Zielonooka data: 2009-05-24 19:24:45
Wszystko ładnie pięknie, ale dlaczego pchać sie w kosmos jak mamy tutaj taka piękną planete.
dodał: damking data: 2010-01-20 17:20:14
Podobno słońce staje się cały czas gorętsze ale mówią też że gaśnie. Ale powiedzmy że to prawda. Słyszałem kiedyś że Mars była by to druga planeta na której zamieszkał by człowiek. 3 był by to księżyc Jowisza Europa, a 1 oczywiście Ziemia
dodał: seb85 data: 2010-11-06 14:27:21
To się nazywa terraformacja planet i jest to jak najbardziej możliwe.Gdybysmy zaczęli ten proces to w przeciągu najbliższych stu lat mogliby na Marsie wylądować pierwsi ludzie, którzy oddychaliby powietrzem takim samym jak na Ziemi.Słóńce staje się coraz bardziej gorętsze, ponieważ coraz wiecej wodoru zostaje przekształcane w hel w reakcjach termojądrowych i coraz wiecej energii emituje nasza gwiazda. Musimy zasiedlać inne planety i stać się cywilizacja miedzy gwiezdną aby uniknąć destrukcyjnej siły Słóńca, która za parę miliardów lat zniszczy Ziemię i w konsekwencji całe życie na niej.
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::