Małpy też potrafią być altruistami

dodano: 28/06/2007 01:38 • komentarze: 0 • odsłony: 2715 • kategoria: Świat przyrody • dodał: Simon

Szympansy - podobnie jak ludzie - zdolne są do bezinteresownych działań na rzecz innych członków swojej społeczności, nawet niespokrewnionych genetycznie - informuje pismo PLOS Biology.

Małpy też potrafią być altruistami


Badania, które doprowadziły do takich wniosków, przeprowadził zespół Felixa Warnekena z Instytutu Maxa Plancka w Lipsku.

Podczas dwóch eksperymentów udało się wykazać, że zarówno urodzone na wolności szympansy, jak i ludzkie dzieci (wieku 18 miesięcy) potrafiły pomagać, podając innym niedostępny dla nich przedmiot. Działo się tak nawet w przypadku nieznajomych, niezależnie od tego, czy dzieci bądź szympansy mogły spodziewać się nagrody (banana lub zabawki) i nawet gdy wymagało to wysiłku związanego ze wspinaniem się lub pokonywaniem przeszkód. Wcześniej uważano, że do takiej bezinteresowności zdolni są tylko ludzie.

Wyniki badań sugerują, że altruizm pojawił się znacznie wcześniej, niż dotąd uważano - być może jeszcze u wspólnego przodka ludzi i szympansów.

źródła: PAP / onet.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::