Marsjańska technologia przeciw gruźlicy

dodano: 13/10/2007 21:22 • komentarze: 0 • odsłony: 3407 • kategoria: Medycyna/Człowiek • dodał: Simon

Marsjańska technologia przeciw gruźlicyUrządzenie opracowane z myślą o poszukiwaniu życia podczas misji na Marsa może pomóc wykrywać bakterie powodujące gruźlicę.

Naukowcy z The Open University oraz London School of Hygiene and Tropical Medicine chcą wykorzystać miniaturowy zestaw przyrządów opracowany dla marsjańskiego projektu Beagle 2 (niestety, sonda przestała nadawać po lądowaniu w roku 2003). Podobna aparatura jest obecnie zainstalowana na pokładzie sondy Rosetta, której zadaniem jest badanie chemicznej struktury komet.

Mający wielkość pudełka na buty chromatograf gazowy z detekcją spektrometrii mas (GC-MS) potrafi zidentyfikować prątki gruźlicy dzięki ich otoczce o specyficznym składzie chemicznym. Zdaniem naukowców technologia może się przydać zwłaszcza w krajach słabo rozwiniętych, zapewniając szybsze i dokładniejsze rozpoznanie.

Obecnie przy wykrywaniu gruźlicy stosuje się badanie pod mikroskopem odkrztuszonej przez pacjenta plwociny. Jest to jednak metoda niedokładna - gruźlica pozostaje nierozpoznana w około połowie przypadków. Czasami dopiero dziesiąta z kolei wizyta pozwala na właściwe rozpoznanie - a przez ten czas chory może zakażać zdrowe osoby.

Na świecie na każde 100 tys. osób przeciętnie około 150 choruje na gruźlicę. W Afryce zachorowalność ta sięga 350 przypadków na 100 tysięcy.

źródła: PAP / wp.pl / fot. science.nasa.gov
Zobacz co sądzą o tym inni:
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::