Marsjańskie roboty wznowiły działalność

dodano: 03/09/2007 02:21 • komentarze: 1 • odsłony: 3145 • kategoria: Astronomia/Kosmos • dodał: Simon

Marsjańskie roboty wznowiły działalnośćPrzebywające na powierzchni Marsa dwa amerykańskie roboty badawcze Spirit i Opportunity przetrwały w dobrej formie długotrwałą burzę piaskową na tej planecie i wznowiły badania - poinformował przedstawiciel agencji NASA.

Burza, która trwała kilka tygodni, doprowadziła do znacznego zaciemnienia atmosfery i pozbawiła roboty świata słonecznego, niezbędnego do ładowania ich baterii.

Oba roboty są w dobrym stanie a sytuacja na planecie uspokoiła się
- powiedział John Callas, kierujący programem badań w Laboratorium Napędu Odrzutowego w Pasadenie (Kalifornia).

Callas dodał, że podczas burzy Spirit i Opportunity przebywały w stanie hibernacji i nawiązywano z nimi łączność tylko sporadycznie i na krótko aby oszczędzać energię.

Obecnie naukowcy niepokoją się czy roboty będą w stanie funkcjonować, mimo pokrywającej je warstwy pyłu, która jest szczególnie gruba na robocie Spirit. Pył pokrywa instrumenty badawcze i baterie słoneczne, co znacznie ogranicza dostęp do nich promieni słonecznych.

Sytuacja może stać się groźna bowiem zbliża się marsjańska zima, podczas której Słońce jest nisko nad horyzontem a temperatura spada do ok. minus 140 st. C. Temperatura w lecie osiąga maksymalnie, w niektórych rejonach na równiku, poziom ok. plus 20 st. C.

Oba roboty przebywają na przeciwległych półkulach Marsa od początku 2004 r. i dokonały wielu przełomowych odkryć, m. in. wyraźnych śladów erozji wodnej na powierzchni.

źródła: PAP / wp.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: Aneta data: 2010-09-23 14:14:19
szkoda, że na marsie nie pada deszcz wtedy by wyczyściło robotki
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::