Maska z kości wieloryba sprzed 3000 lat

dodano: 08/08/2007 00:28 • komentarze: 1 • odsłony: 4852 • kategoria: Starożytny świat • dodał: Aniołek

Archeolodzy prowadzący wykopaliska na Wyspach Aleuckich odkryli pozostałości osady sprzed 3000 lat, a w niej wiele niezwykłych artefaktów, w tym maskę wykonaną z kości wieloryba.

Maska z kości wieloryba sprzed 3000 lat
Z kości takiego wieloryba można zrobić kilkanaście masek


Według wyjaśnień archeologa Ricka Knechta, profesora na Uniwersytecie Alaska w Fairbanks, odkryta w pozostałościach osady na wyspie Unalaska - z archipelagu Wysp Lisich, należących do Aleutów - maska jest o około 2000 lat starsza niż jakikolwiek inny przedmiot tego typu odnaleziony na Aleutach.

Jak obrazowo przypomniał naukowiec, maska została wykonana w tych samych czasach, kiedy Homer tworzył swoje dzieła, "Iliadę" i "Odyseję".

Odkrytą osadę tworzyło kilkadziesiąt domostw o kamiennych ścianach i umieszczonych pod podłogą pustych tunelach, służących najprawdopodobniej do rozprowadzania ciepłego powietrza z palenisk.

Odkryte przez naukowców ślady wskazują, że mieszkańcy osady żywili się mięsem polarnych niedźwiedzi, fok i gatunkiem wieloryba, który obecnie nie występuję w wodach północno-amerykańskich.

Archeolodzy odkryli też na badanym stanowisku miejsce ceremonialnego pochówku, zawierające dobrze zachowane szczątki ludzkie, a także biżuterię, m.in. zapinkę do włosów z wyrzeźbionym motywem dekoracyjnym, wykonaną z kości.

źródła: PAP / wp.pl / fot. JupiterImages/EAST NEWS
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: Gaara data: 2011-08-22 22:49:44
Jestem kolekcjonerem masek... Taka maska była by dla mnie wspaniałym ,,trofeum'' :D
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::