Mumia kapłana odkryta w Luksorze

dodano: 30/06/2007 02:12 • komentarze: 1 • odsłony: 4004 • kategoria: Starożytny świat • dodał: Simon

Brytyjscy archeolodzy odkryli w grobowcu w egipskim Luksorze mumię kapłana boga Amona sprzed ponad 3000 lat - donosi serwis internetowy YahooNews.

Mumia kapłana odkryta w Luksorze


Odkrycia dokonał zespół archeologów z Uniwersytetu Cambridge w Anglii, pracujący w Dolinie Królów w Luksorze, jednym z najsłynniejszych stanowisk archeologicznych na świecie.

Jak poinformował Zahi Hawass, szef Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, mumia została odkryta w grobowcu nr 99, na terenie lewobrzeżnej części Luksoru (na zachodnim brzegu Nilu).

Znalezisko jest mumią Sennefera, najwyższego kapłana boga Amona z czasów XVIII Dynastii (1570-1345 r. p.n.e.).

Najwyższy kapłan był - po faraonie - najważniejszą osobą w państwie, której domeną były obrzędy religijne, składanie ofiar i wykonywanie innych obowiązków w imieniu faraona.

Na stanowisku naukowcy odkryli też inne mumie, w tym mumię z ludzkim płodem, mumię kobiety obłożoną gipsem i inne, zawierające szczątki ludzi cierpiących za życia na artretyzm.

Dolina Królów, położona na zachód od współczesnego Luksoru, w odległości 700 kilometrów na południe od Kairu, służyła w starożytnym Egipcie jako miejsce pochówku królów i dostojników państwowych.

Jak zapowiedział Zahi Hawass, raport o znalezisku trafi do Faruqa Hosni, ministra kultury Egiptu, z wnioskiem o finansowanie dalszych wykopalisk na stanowisku.

Sennefer:
Mumia kapłana odkryta w Luksorzebóg Amon:
Mumia kapłana odkryta w Luksorze

źródła: PAP / onet.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: Gaara data: 2011-08-22 18:07:48
artykuł ciekawy, tylko dość mało fotografi
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::