Najmniejszy projektor na świecie

dodano: 23/08/2007 01:11 • komentarze: 0 • odsłony: 3095 • kategoria: Nauka/Technika • dodał: Simon

Najmniejszy projektor na świecieOpracowano wersję wstępną projektora wideo o wielkości zbliżonej do polskiego grosza. Czy czeka nas rewolucja w systemach prezentacji informacji w sprzęcie codziennego użytku?

Kamery, odtwarzacze mp3 i karty pamięci stają się coraz mniejsze z dnia na dzień. Ostatnim wyzwaniem dla specjalistów z branży elektronicznej jest zminiaturyzowane projektorów wideo.

Badacze z instytutu Fraunhofer Institute for Photonic Microsystems IPMS i instytutu Fraunhofer Institute for Applied Optics and Precision Engineering IOF w Jena (Niemcy) stworzyli nowoczesny projektor wideo o wielkości kostki cukru.
"Po prostu użyliśmy jednego lustra" - mówi Andreas Brauer, dyrektor działu Microoptic Systems na IOF.

Obecna na rynku technologia pozwala już na produkcję projektorów RGB o wielkości 10x7x3cm. To jednak o wiele więcej niż kostka cukru.

W drodze do miniaturyzacji projektora wideo należało zmienić sposób użycia światła. W prototypie przedstawianego urządzenia zastosowano małe lasery diodowe. To pozwoliło zmniejszyć projektor do wielkości... kostki cukru.

Problemem w produkcji bardzo małych projektorów wideo jest jednak nadal zielony laser, który trudno zminiaturyzować z uwagi na ograniczenia związane z technologią (nie można stworzyć mniejszego). Jeśli udałoby się stworzyć zielone lasery o wielkości od kilku do kilkunastu milimetrów, produkcja niesamowicie małych projektorów RGB będzie mogła ruszyć pełną parą.

źródła: ScienceDaily/r.n.
Zobacz co sądzą o tym inni:
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::