Naukowiec obala dowody na istnienie duchów

dodano: 11/07/2007 02:57 • komentarze: 3 • odsłony: 6626 • kategoria: Życie po śmierci • dodał: Simon

Naukowiec obala dowody na istnienie duchówCzy świat jest częściowo zamieszkany przez zmarłych, którzy lubią straszyć żyjących ludzi przez trzaskanie otwartymi drzwiami lub dotykanie twarzy podczas snu? Czy istnieją pozbawione ciał duchy mogące dręczyć, bawić lub chronić prawdziwych ludzi?

Jeden z obalających tą teorię mówi, że nauka nie popiera jej.

"Półtora wieku badań zjawisk paranormalnych nie dostarczyło wystarczających dowodów prawdziwości takich zjawisk", powiedział doktor Bryan Farha, profesor nauk behawioralnych oraz naukowy i techniczny doradca Komitetu ds. Naukowych Badań Zjawisk Paranormalnych, dużej organizacji zajmującej się badaniem doniesień o zjawiskach nadprzyrodzonych.

"Badacze duchów dostarczają dowodów, które są słabiutkie z naukowego punktu widzenia", powiedział Farha. "Na przykład użycie przyrządów do mierzenia i wykonanie pomiarów są konieczne do tego, aby badanie zostało uznane za naukowe".

"Wyposażenie nie jest wadliwe", dodał. Służy ono do mierzenia, nie jest jednak zaprojektowane do mierzenia obecności ducha.

"Nigdy nie potwierdzono istnienia pojedynczego ducha. Powodem tego jest to, że czasami poszukiwania oparte są na uczuciach bądź wrażeniach. Uczucia i wrażenia nie stanowią dowodu naukowego", powiedział Farha. "Baw się w Halloween, oglądaj jednak krytycznie duchy i nawiedzone domy. Nie chcę psuć zabawy w Halloween, jestem jednak zdania, że przypuszczenia o zjawiskach paranormalnych są niepotwierdzone".

Dlaczego ludzie w to wierzą?

"Brane jest pod uwagę domniemane paranormalne zjawisko, ale tylko takie związane ze śmiercią, gdzie występowałyby duchy, nawiedzone domy i zdolności do porozumiewania się ze zmarłymi", powiedział Farha. "Wszystkie trzy zjawiska sugerują istnienie życia pozagrobowego i właśnie ono jest pocieszającą myślą. Rozumiem, dlaczego ludzie lubią wierzyć w takie rzeczy. Jednak to, że chcemy, aby życie pozagrobowe istniało, wcale nie oznacza, że ono naprawdę istnieje. Nawet gdybyśmy w nie uwierzyli, to skąd badacze wzięliby na to dowody?"

Farha powiedział, że nie sprzeciwia się tezie o istnieniu życia pozagrobowego. "Faktycznie, mógłbym się przychylić ku jego istnieniu. Nie gwarantuję jednak, że zostanie ono naukowo udowodnione. Nie sądzę, aby wszechświat powstał przez przypadek, istnieje więc taka możliwość, nie dowiemy się jednak prawdy, póki nie umrzemy. Musimy poczekać do końca życia, żeby się dowiedzieć czegoś o życiu pozagrobowym, o Bogu i religii".

źródła: Autor: Heather Warlick / NewsOK.com / paranormalium.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: aparat5 data: 2007-07-19 23:16:03
zgadzam się w pełni w Boga tez ludzie wierzą mimo ,ze nigdy go nie widzieli
dodał: Sild data: 2007-07-23 15:53:43
Myślę że naukowcy i sceptycy powinni udowodnić badaczom tych zjawisk że życia po śmierci nie ma tak samo jak sami wymagają aby oni udowodnili im że takowe jest.Cwaniaczki.
dodał: robertcb data: 2011-01-27 00:52:15
Istnieją.

Świadomość to nie mózg.

http://radioamator.elektroda.eu/swiadomosc.html
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::