Niezniszczalne armie

dodano: 12/03/2009 11:16 • komentarze: 4 • odsłony: 11072 • kategoria: Nauka/Technika • dodał: pOtFuR

W niedalekiej przyszłości mundur bojowy będzie wyposażony niemalże jak skafander kosmonauty. Nie zabraknie w nim urządzeń ślędzących bacznie funkcje życiowe żołnierza. Będą one rejestrowały temperaturę ciała krwi. Zasygnalizują potrzebę snu oraz potrzebę uzupełnienia substancji odżywczych w organiźmie. Niektóre rodzaje jednostek zostaną wyposażone w elektromechanicne szkielety, które wspomogą mięśnie żołnierzy oraz zwiększą ich fizyczne osiągi. Dzięki takim pomocom żołnierze bedą mogli przenosić wiekszy ładunek i poruszać się szybciej.
Równie ciekawe są sposoby maskowania żołnierza przyszłości. Aby zapobiec rozpoznania w podczerwieni, mundur bojowy powinien być chłodzony. Hełm i mundur będą stanowiły jedną, hermetyczną całość. Żołnierz może będzie mógł nawet być niewidzialny.

Niezniszczalne armie


Czemu żołnierz miałby tracić swój cenny czas na naciskanie spustu swojej broni? Wystarczy przecież tylko pomyśleć i karabin sam wystrzeli. Telepatia? No nie całkiem. Nie jest to zupełnie nowa koncepcja. Polega ona na rejestrowaniu czynności mózgu. Już obecnie tego rodzaju zastosowania zostały użyte w grach komputerowych. Upłynie jednak wiele, wiele czasu, gdy ta technologia będzie używana w armii. Od pewnego czasu toczą się prace nad realizacją projektu Pentagonu "Objective Land Warrior". Ich efektem ma być doskonale wyposażony i trudny do pokonania wojownik. Projekt podzielono na trzy etapy. Już obecnie jednostki specjalne opracowane w I etapie operują w różnych akcjach bojowych na całym świecie. Korzystają jeszcze z klasycznych karabinów, ale za to wyposazonych w celowniki i dalmierze laserowe, kamery, noktowizowry i cyfrowe kompasy systemu GPS. W zestawie Land Warrior znajduje się również skomputeryzowany hełm, a przeziernikowy ekran pozwala śledzić wirtualne uzupełnienia pola walki. Dzięki skomputeryzowanemu systemowi łączności zagrożenie dostrzezone przez jednego żołnierza od razu staje się widoczne dla całego oddziału. Ekwipunku to niecałe 20 kg. Tak lekkiego wyposażenia mogliby pozazdrościć żołnierze na plazy Ohama w 1944 roku. Ich rynsztunek był nawet trzykrotnie cięższy.
Żołnierzy z takim nowoczesnym ekwipunkiem można było oglądać dotychczas na filmach SF. W tej chwili rząd USA pracuje nad kolejną generacją Niezniszczalne armie
cyberwojowników. A co z pojazdami pancernymi? Czy wybiła dla nich ostatnia godzina? Jeszcze nie. Wręcz przeciwnie. Nowoczesne człogi i pojazdy pancerne zostały bardzo ulepszone. Dzięki łączności satelitarnej współczesne wozy bojowe mają pełną orienatcję w terenie. Czy wobec tego futurystyczny czołg musi mieć załogę? Amerykańska agencja DARPA od pewnego czasu testuje w pełni zautomatyzowane pojazdy samobieżne. Są to w zasadzie mądre roboty na kółkach.
Powninniśmy się też zastanowić czy nie lepiej byłoby zawrzeć pokój i skończyć wojny? Wiele ludzi by na tym zyskało...

Niezniszczalne armie

źródła: 21.Wiek, google.pl, Wiedza i Życie
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: merlin data: 2009-03-21 15:18:04
good
dodał: pitaporek data: 2009-04-09 23:37:06
Nieźle :) Polacy też pracują nad projektem żołnierza przyszłości o nazwie projekt TYTAN (http://en.wikipedia.org/wiki/Projekt_TYTAN) ale znając Polskę to to i tak nie wyjdzie.
dodał: pOtFuR data: 2009-04-12 16:56:05
wysla takiego na wojne to po 5 minutach się rozwali xD
dodał: xxx69 data: 2010-06-20 16:23:32
super
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::