Nowe odkrycia sprzed ponad 4000 lat w Syrii

dodano: 10/10/2007 00:24 • komentarze: 3 • odsłony: 10308 • kategoria: Starożytny świat • dodał: Simon

Nowe odkrycia sprzed ponad 4000 lat w SyriiNaukowcy z włoskiej ekspedycji archeologicznej prowadzący wykopaliska w starożytnym mieście Ebla w północnozachodniej Syrii poinformowali o dokonaniu nowych odkryć - donosi serwis internetowy Syrian Arab News Agency.

Na konferencji prasowej zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Damaszku prof. Paulo Mattieh kierujący pracami zespołu włoskich naukowców poinformował, że podczas prac prowadzonych na terenie królewskiego pałacu odkryto cztery posągi, cylindryczną pieczęć oraz glinianą tabliczkę z tekstem dotyczącym handlu.

Znaleziska pochodzą z okresu akadyjskiego (2250-2200 r. p.n.e.), kiedy na terenach Syrii panowali władcy Akadu, starożytnego państwa w południowej Mezopotamii. Dwa z odkrytych posągów, przedstawiające kobiece postaci, zostały wykonane techniką łączącą różne materiały: jeden z posągów wykonano ze srebra w połączeniu z drewnem, drugi - z piaskowca w połączeniu z drewnem i złotem.

W jednej z sal pałacu archeolodzy odkryli dwa mniejsze posągi oraz cylindryczną pieczęć ze złoconymi krawędziami, należącą do ważnej osobistości, a w kolejnej sali - glinianą tabliczkę z tekstem o treści handlowej.

Dzięki badaniom na terenie pałacu królewskiego, zwłaszcza w obszarze świątyń, które włoski zespół naukowców prowadzi na stanowisku od trzech lat, archeologom udało się również odnaleźć pozostałości budowli pochodzących z okresu upadku królestwa Ebla (1800-1600 r. p.n.e.).

Starożytne miasto Ebla (obecna nazwa Tell Mardich) zostało założone w Syrii w pierwszej połowie III tysiąclecia p.n.e., a jego największy rozkwit przypadł na okres 2400-2250 r. p.n.e.

źródła: PAP / onet.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: sokaj data: 2007-12-09 00:23:18
Szczyjcie...!!:P Dawno i nie prawda...:D pierdolicie hipolicie :D te budynki z gliny to ja z kumplem budowałem tylko to jest powiększone 1000 razy xP hahaha :D to miało być dla kena i barbie ich posiadłość...;D ciut nie u Forresterów...:P hahahahah :D a na te sciany to ja się spuszczał ;))
dodał: Myszka data: 2008-08-10 09:05:05
@sokaj i po co ci to?
dodał: Nudis Euphoria data: 2012-02-07 10:04:24
SOKAJ: z takim poziomem intelektualnym jaki ty masz lepiej będzie, jeśli zaprzestaniesz odwiedzania takich stron jak ta. Jesli temat cię nie interesuje to zwyczajnie go nie komentuj, nie rób z siebie gorszego kretyna niż jesteś teraz. Na prawdę, szkoda zabrudzać takiej fajnej stronki przez takiego prostaka.
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::