O tym, ile waży ludzka dusza i nie tylko

dodano: 02/03/2010 17:19 • komentarze: 16 • odsłony: 14687 • kategoria: Ciekawostki • dodał: Synthetic

O tym, ile waży ludzka dusza i nie tylko


Ile waży ludzka dusza?

O tym, ile waży ludzka dusza i nie tylkoW Ameryce, na przełomie XIX i XX wieku praktykował pewien lekarz, niejaki Duncan MacDougall. Postanowił wziąć „na tapetę” jeden z problemów nurtujących ludzi od lat, czyli wagę, a tym samym i istnienie duszy. W tamtych czasach przedsięwzięcie było chyba najbardziej kosztownym eksperymentem w historii nauki.
Punktem wyjścia stało się to, że podobno w momencie zgonu dusza opuszcza ciało i odchodzi w innym, sobie tylko znanym kierunku.
Aby to sprawdzić, zbudował w szpitalu, w którym pracował, wagę. 10 kwietnia 1901 roku pewien pacjent chory na gruźlicę oświadczył, że chciałby przysłużyć się nauce, nim umrze. MacDougall umieścił go więc na wcześniej zbudowanym urządzeniu i dokładnie odmierzał wszelkie zmiany masy ciała umierającego. Po kilku godzinach mężczyzna zmarł, w tym też momencie szala z odważnikami opadła – to oznaczało, że na szali z chorym ubyło masy. Różnicą, która się wytworzyła, było 21 gramów, czyli w przybliżeniu kromka chleba. Tyle miała ważyć duszka człowieka.

MacDougall nie poprzestał na jednym pacjencie – zważył kolejnych pięciu i utrata wagi była całkiem podobna. Eksperyment powtórzył z bodajże 15 psami, ale – również zgodnie z wyznawaną przez siebie doktryną religijną – że żaden z nich nie stracił na wadze po śmierci, a zatem nie ma duszy.

Dziś jego badania w środowiskach medycznych wzbudzają tylko uśmiech politowania. Pozostali dzielą się na tych, którzy wierzą i tych, którzy wyśmiewają. Bo przecież łatwo jest wytłumaczyć zjawisko, które zaszło biologią, chociażby usuwaniem gazów z organizmu, czy niewiarygodnie przyspieszonym metabolizmem w chwili zgonu.

Czy zły sen może zabić?


Pewnie niejednokrotnie zdarzyło się Wam śnić koszmary. Wszyscy znamy wielkie potwory, paraliżujący strach i budzenie się w środku nocy z plecami zlanymi zimnym potem.
Odpowiadając na to pytanie warto byłoby na początku wspomnieć, że nawet, jeśli to możliwe, to człowiek tego doświadczający i tak nie mógłby nam o tym opowiedzieć 

Lekarze są jednak zgodni co do jednego: koszmary mogą spowodować niebezpieczne zmiany w organizmie, które w konsekwencji doprowadzić mogą do śmierci śniącego. U ludzi z problemami kardiologicznymi nawet najmniejsze wachania ciśnienia tętniczego mogą oznaczać tragedię, a organizm reaguje na niebezpieczeństwo zawsze, nawet jeśli to tylko mara senna. Podobnie jak stres przeżywany na jawie, koszmar może też utrudnić oddychanie, czy doprowadzić do zawału lub wylewu.

Mamy jednak to szczęście, że zazwyczaj budzimy się szczęśliwi, że to tylko sen.

Co jest w czarnej dziurze?


O tym, ile waży ludzka dusza i nie tylkoPewnie niejeden badacz byłby skłonny podpisać pakt z samym Diabłęm w zamian za odpowiedź na to pytanie. Teraz już nie musi, bo może o tym przeczytać tutaj 
Czarna dziura to obiekt o niewyobrażalnie wielkiej koncentracji masy, tak wielkiej, że nic – nawet promienie światła – nie może umknąć jej przyciąganiu grawitacyjnemu. Wewnątrz jej materia jest ściśnięta do nieprawdopodobnych gęstości, co powoduje, że znane nam prawa fizyki przestają po prostu działać.

Fizycy twierdzą, że czasoprzestrzeń w samym środku czarnej dziury przypomina burzącą się pianę, której zachowaniem miałaby rządzić teoria grawitacji kwantowej. I wszystko byłoby jasne, gdyby nie to, że teoria ta jeszcze nie istnieje.


Dlaczego na zdjęciach robionych z Księżyca nie widać gwiazd?

O tym, ile waży ludzka dusza i nie tylkoKolejne pytanie, które może być jednym z głównych argumentów wielbicieli pewnych teorii spiskowych.
Sprawa jest prosta: Księżyc nie ma atmosfery filtrującej promienie świetlne, dlatego nawet najbardziej odległe gwiazdy powinny błyszczeć całym blaskiem. Problem leży w tym, że aby uwiecznić ten niesamowity widok na kliszy, należałoby stosunkowo długo naświetlać zdjęcie.
Kiedy w ’69 roku astronauci stanęli na powierzni Księżyca, robili zdjęcia wszystkiemu wokoło – pojazdom, samym sobie, skałom, powierzchni zdobytego satelity, dosłownie wszystkiemu. Czasy naświetlania były więc zbyt krótkie, by na zdjęciach widoczne były gwiazdy.

Poza tym wychodzili ze statku w czasie dnia księżycowego, kiedy światło słoneczne uniemożliwiało sfotografowanie gwiazd.

Czy inteligencja jest dziedziczna?


Na ten temat prowadzono wiele różnych badań, jednak ciągle brak jednoznacznej odpowiedzi. Nie znaleziono żadnego pojedyńczego genu, który determinowałby poziom inteligencji danego człowieka. Najprawdopodobniej to bardzo złożona cecha związana z wspólnym działaniem wielu różnych genów, które dziedziczymy. Od nich zależy np. budowa mózgu, a przecież tam swój „początek” bierze inteligencja. Żeby było trudniej, należy wziąć także pod uwagę geny związane z ciekawością świata, temperamentem, czy te sterujące powstawaniem substancji chemicznych, dzięki którym system nerwowy w ogóle działa.
Wszystko to ma zapewne wielkie znaczenie, jednak coś takiego, jak inteligencja rozwija się przez całe życie jednostki i zależy także od warunków życia, środowiska etc. Uczeni wciąż nie mogą znaleźć jednoznacznej odpowiedzi, czy ważniejsze są warunki rozwoju, czy DNA.

W tym wszystkim jednak jedno jest pewne: dzieci pary geniuszy wcale nie muszą być geniuszami, a dzieci niczym nie wyróżniających się rodziców mogą być genialne i posiadać wysoki iloraz inteligencji.

źródła: Internet
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: HellboY data: 2010-03-02 21:01:49
Nareszcie nowy artykuł, całkiem ciekawy, a z tą duszą trzeba się zasanowić
dodał: Baphomet data: 2010-03-02 21:13:27
Jeśli chodzi o artykuł "Ile waży ludzka dusza? ", każdy kogo to zainteresowało powinien obejrzeć film "21 gramów(21 Grams)" w reżyserii Alejandro Gonzalez Inarritu z takimi aktorami jak Sean Penn czy Naomi Watts .
dodał: Baphomet data: 2010-03-02 21:15:50
Ale redaktorzy chyba poszli na łatwiznę z tym całym nowym artykułem, zamiast zrobić jeden porządny zrobili jeden z kilkoma króciutkimi informacjami.
dodał: Synthetic data: 2010-03-02 22:11:55
Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził :) Jeśli przeszkadza Ci poziom nowego materiału - zapraszam do współpracy, potrzebujemy nowych ludzi ;)

Film również polecam.
dodał: Baphomet data: 2010-03-03 11:10:00
Synthetic z tego co mówiłeś, jak wygląda tutaj życie redaktora muszę podziękować
dodał: Synthetic data: 2010-03-03 13:44:20
Teraz nie wygląda nijak, bo, jak widać, nikt nic nie pisze, więc to był dobry moment na wprowadzenie kilku zmian w niepisanych 'umowach' pomiędzy mną a redaktorzynami ;)
dodał: Baphomet data: 2010-03-03 15:03:56
Ja mogę ograniczyć się do pomocy na zasadzie, gdzieś poszukam ciekawych artykułów lub sam coś napisze a Ty jeśli będziesz uważał że to się nadaje opublikujesz to.
dodał: Synthetic data: 2010-03-03 15:24:52
Jeśli chcesz, to jasne, przyda się i taka pomoc. Tylko pamiętaj, by - w razie tekstów nie napisanych przez Ciebie - mieć na to pozwolenie.
dodał: Baphomet data: 2010-03-03 15:32:10
Jeśli coś będę miał odezwę się
dodał: szymon21krakow data: 2010-03-03 16:07:19
Z tymi koszmarami sennymi to właściwie czyste fakty. Niejednokronie zauważyłem że danym zdarzeniom we śnie odpowiadają różne zachowania organizmu które da się odczuć przy nagłym przebudzeniu. Artykuł o czarnej dziurze jest dość ironiczny gdyż właściwie nie odpowiada na postawione pytanie. :P W czarnej dziurze prawdopodobnie czas ulega spowolnieniu, niewiem kiedy i czy ogóle człowiek będzie w stanie zbadać ten obiekt.
dodał: Gieksiarz1964 data: 2010-03-07 20:28:09
Synthetic bardzo dobry artykuł ^_^
dodał: Synthetic data: 2010-03-07 21:50:15
Dziemki, dziemki :P
dodał: Adenetea data: 2010-03-26 13:57:55
Co do duszy: z umierającego człowieka wydostało się 21g czegoś tam, tak? Pies nie zmienił swojej wagi. Może być wiec tak, ze pies nie ma duszy, albo, że z jego ciała po śmierci nie ulatniają się żadne gazy, itp. A chyba powinny, co? ;)
dodał: Amelia data: 2010-06-24 23:12:52
co do artykułu o duszy ludzkiej , to jestem przekonana ze to prawda , natomiast inne artykuły bardzo mnie zafascynowały :P całkiem niezłe są :P
dodał: Synthetic data: 2010-06-25 00:03:14
Dzięki po raz kolejny :) Inspirujcie mnie i pytajcie, to będę szukał odpowiedzi i będą kolejne części takich tekstów.
dodał: Maced data: 2012-06-11 19:11:44
Moim skromnym (ale wiernym) zdaniem dusza nie ma masy. Na te 21 gramów, to nie wiem...
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::