Oceaniczni przodkowie bakterii pokarmowych

dodano: 05/07/2007 09:11 • komentarze: 1 • odsłony: 2326 • kategoria: Świat przyrody • dodał: Simon

Jedne z bardziej kłopotliwych bakterii, które żyją w ludzkim przewodzie pokarmowym i powodują m.in. wrzody żołądka, mogły wyewoluować z mikroorganizmów żyjących w głębinach oceanów - poinformowali naukowcy na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Oceaniczni przodkowie bakterii pokarmowych
Satoshi Nakagawa i jego zespół naukowców z Japonii poinformował o przeprowadzonej analizie sekwencji genetycznych dwóch popularnych bakterii chorobotwórczych, żyjących w przewodzie pokarmowym. Następnie porównano je do dwóch blisko im pokrewnych, ale nieszkodliwych bakterii, z głębin oceanu.

Do badania wybrano helicobacter - mikroorganizm wywołujący wrzody, oraz pałeczkę campylobacter, która - po spożyciu zakażonego nią pokarmu - wywołuje m.in. biegunkę i stany zapalne jelit.

Dwie "oceaniczne" proteobakterie to sulfurovum i nitratiruptor, które występują w bardzo głębokich wodach - na dnach morza, w rejonach tak niegościnnych, że mogą tam przetrwać jedynie "najtwardsze" mikroorganizmy.

Naukowcy stwierdzili, że bakterie z obu grup mają wiele podobnych genów, które pozwalają im przetrwać w skrajnych środowiskach.

Podobnie jak ich chorobotwórczy krewni, oceaniczne bakterie posiadały niewiele genów naprawczych. W efekcie u obu grup bakterii często zachodzą mutacje, pozwalając im szybko adaptować się do zmieniających się okoliczności - albo do reakcji odpornościowej gospodarza (w przypadku bakterii jelitowych).

Autorzy badania sugerują, że patogeny ludzkie (bakterie jelitowe) wyewoluowały od głębinowego przodka i zyskały na wirulencji, żyjąc w symbiozie z bezkręgowcami.

Postęp technologiczny umożliwił naukowcom hodowlę tych bakterii. Mikroorganizmy te mogą egzystować w temperaturach od 4 do 70 st. C.

źródła: PAP / onet.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: sk5 data: 2008-11-14 21:36:59
Ppp ja też sobie choduję takie bakteryjki ........ no tyle że w brzuchu ale codziennie je karmię ;P
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::