Odkryto biżuterię z muszli sprzed 82 tys. lat

dodano: 28/06/2007 03:01 • komentarze: 1 • odsłony: 4288 • kategoria: Starożytny świat • dodał: Simon

Angielscy archeolodzy odkryli w Maroku koraliki z muszli sprzed 82 tys. lat, które mogą być najstarszymi znanymi na świecie ludzkimi ozdobami - donosi serwis internetowy Oxford Mail.

Zespół naukowców z Francji, Niemiec i Maroka, pracujący pod kierunkiem angielskich archeologów z Instytutu Archeologii z Uniwersytetu w Oksfordzie, odkrył w wapiennej jaskini w Maroku ręcznie wykonane koraliki z muszelek, których wiek eksperci szacują na 82 tys. lat.

Odkrycia dokonano w Grocie Gołębi w Taforalt we wschodniej części kraju.


Zdaniem profesora Nicka Bartona, szefa oksfordzkiego Instytutu Archeologii, znalezisko może świadczyć o wytwarzaniu przez mieszkańców Afryki Północnej przedmiotów typowo symbolicznych - jak koraliki - nawet 40 tys. lat wcześniej niż w Europie.

Odnalezione koraliki zostały wykonane z muszli gatunku Nassarius, ślimaków występujących w ciepłych morzach i rafach koralowych Azji, Ameryki i na Pacyfiku.

Muszle zostały delikatnie przedziurawione, w sposób umożliwiający zrobienie z nich naszyjnika, i pokryte czerwoną ochrą. Podobne muszle znajdowano już na stanowiskach w Algierii, Izraelu i w południowej Afryce.

Międzynarodowy zespół naukowców prowadzi w Maroku od pięciu lat wykopaliska w poszukiwaniu pozostałości pierwotnych ludzi w Afryce i śladów ich wędrówek.

Wyniki pracy zespołu zostały opublikowane w czerwcowym wydaniu "Proceedings of the National Academy of Sciences".

źródła: PAP / onet.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: Gaara data: 2011-08-22 17:55:14
powinniście zrobić artykuł o Jerrycho. Podobno w tej miejscowości znajduję się 7 brama piekieł, tak mi kiedyś kolega mówił
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::