Odkryto fragmenty posągu z II wieku

dodano: 24/08/2007 01:41 • komentarze: 1 • odsłony: 2880 • kategoria: Starożytny świat • dodał: Simon

Odkryto fragmenty posągu z II wiekuBelgijscy archeolodzy, pracujący na stanowisku w Sagalassos, starożytnym mieście z czasów greckich i rzymskich w południowej Turcji, odkryli fragmenty olbrzymiego posągu cesarza Hadriana - donosi serwis Archeology Magazine.

Posąg doskonale wyrzeźbiony w marmurze mierzył, zdaniem naukowców, od 4 do 5 metrów wysokości i jest jedną z najpiękniejszych rzeźb przedstawiających cesarza Hadriana, jakie kiedykolwiek odnaleziono.

Odkrycia dokonał zespół naukowców z Katolickiego Uniwersytetu Leuven w Belgii, który pod kierunkiem Marca Waelkensa bada stanowisko w Sagalassos od kilkunastu lat.

W bieżącym roku archeolodzy kontynuowali prace na terenie rzymskich łaźni, koncentrując się na południowo-wschodnim narożniku kompleksu.

W ciągu kilku ostatnich dni naukowcy odkrywali kolejne fragmenty posągu, od stopy mierzącej 80 centymetrów długości, do głowy, która ma 70 centymetrów.

Głowa posągu zachowała się w stanie prawie nienaruszonym, co pozwoliło naukowcom zidentyfikować osobę cesarza Hadriana, który panował w Rzymie w latach 117-138 n.e. W ocenie ekspertów odkryty posąg pochodzi z początku okresu panowania władcy.

Budowę kompleksu łaźni w Sagalassos rozpoczęto w okresie panowania Hadriana, a ukończono kilkadziesiąt lat później. Łaźnie należą do tych budowli w Sagalassos - m.in. obok sanktuarium kultu cesarza - których powstanie można datować na okres panowania Hadriana i jego następcy Antoninusa Piusa.

źródła: PAP / wp.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: Gaara data: 2011-08-23 00:32:45
Cesarstwo Rzymskie upadło na początku naszej ery, a Cesarz Hadrian o ile mi wiadomo był cesarzem Rzymu. W tytule PRAWDOPODOBNIE jest błąd II wieku p.n.e.
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::