Odkryto nienaruszone grobowce mykeńskie

dodano: 30/06/2007 02:27 • komentarze: 1 • odsłony: 3101 • kategoria: Starożytny świat • dodał: Simon

Greccy archeolodzy odkryli w południowo-zachodniej Grecji cztery nienaruszone grobowce sprzed ponad 3000 lat, w tym grobowiec dziecka oraz rzymską łaźnię z późniejszego okresu - donosi serwis internetowy IOL.com.

Grobowce pochodzą z okresu kultury mykeńskiej (1450-1050 r. p.n.e.) i zawierają wiele artefaktów, jak wyroby ceramiczne, posążki i zabawki.

Odkrycia dokonano w pobliżu starożytnej Olimpii, w północno- zachodniej części Półwyspu Peloponeskiego, na stanowisku gdzie wykopaliska były już prowadzone w latach 60. i 90. XX wieku.

Jeden z grobowców, odkrytych przez zespół archeologów pod kierunkiem Olimpii Bikatou, należy do dziecka i zawiera zabawki, figurki bóstw opiekuńczych i wizerunek matki - kobiety obejmującej dziecko.

Naukowcy wydobyli też wiele wyrobów ceramicznych w formie puzderek, alabastrowe miseczki i amfory. Niektóre z amfor posiadają cztery uchwyty, przedstawiając - zdaniem naukowców - kompletny obraz ceramicznej sztuki rzemieślniczej w kulturze mykeńskiej.

Jednym z odkrytych przedmiotów jest flakon o wyraźnych cechach ceramiki cypryjskiej, co sugeruje utrzymywanie kontaktów z Cyprem.

Na jednej z amfor widnieje rysunek ludzkiej postaci rozpiętej na ramie, podtrzymywanej przez czterech mężczyzn. Jak wyjaśniła Olimpia Bikatou, jest to jedyna tego rodzaju scena w całej ikonografii kultury mykeńskiej.

W grobowcach archeolodzy odnaleźli też wklęsłorzeźby wyryte w kamieniu, pieczęcie odciśnięte w steatycie, tzw. kamieniu mydlanym oraz biżuterię w postaci naszyjników i pereł.

Jak poinformował szef regionalnego urzędu archeologicznego Giorgia Hatzi, w tym samym rejonie starożytnej krainy Elida archeolodzy odkryli pozostałości rzymskiej łaźni, zajmującej obszar o powierzchni 1000 metrów kwadratowych.

Łaźnia składała się z 16 pomieszczeń o posadzkach pokrytych mozaikami, położonych wokół centralnie umieszczonej kolumnady wykończonej marmurem. Zdaniem naukowców łaźnia była używana w okresie od I do IV wieku n.e.

źródła: PAP / onet.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: Gaara data: 2011-08-22 18:16:45
Grobowce musiały znajdować się w pobliżu jakiegoś miasta. Jeśli nie, oznacza to że miasto jest jeszcze nie odnalezione. Jeśli natomiast znaleziono je w jakiejś miejscowości to dlaczego nie napisano jej nazwy?
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::