Odkryto tysiące chińskich monet z VIII w.

dodano: 23/07/2007 00:05 • komentarze: 2 • odsłony: 4277 • kategoria: Starożytny świat • dodał: Simon

Tysiące chińskich monet z czasów panowania Dynastii Tang (618-907 r. n.e.) odkryte zostały przypadkowo w środkowym Wietnamie - donosi serwis internetowy Than Nien News.

Odkryto tysiące chińskich monet z VIII w.


Trzech zbieraczy śmieci znalazło pięć dzbanów wypełnionych monetami o łącznej wadze około 30 kilogramów w pobliżu wioski Ham Ninh w prowincji Quang Bing.

Wszystkie monety jedną stronę mają pokrytą chińskimi znakami, a drugą gładką.

W tym samym miejscu tydzień wcześniej miejscowy rolnik, kopiący na polu ryżowym, znalazł garnek z miedzianymi monetami, ważącymi 20 kilogramów, które - jak się okazało - sprzedał za 250 USD.

Jak poinformował Tran Anh Tuan, dyrektor Muzeum Quang Binh, chińskie monety, które pojawiły się w Wietnamie w czasach rozkwitu Dynastii Tang i zostały wprowadzone do obiegu dla ułatwienia handlu, są niezwykle rzadkim i cennym znaleziskiem.

Wietnamskie Ministerstwo Kultury wydało ostatnio instrukcję dla władz lokalnych, dotyczącą ochrony antyków i reliktów starożytności, mającą na celu zapobieganie nielegalnemu wywozowi tych dóbr z kraju.

Według wietnamskich władz, w ostatnich miesiącach nasiliły się kradzieże starożytnych przedmiotów nie tylko z historycznych i archeologicznych stanowisk, ale również z muzeów.

źródła: PAP / wp.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: wojtek35-72 data: 2007-12-17 14:36:34
Tyle kasy... ale by była balanga!
dodał: Gaara data: 2011-08-22 22:27:17
1.Dlaczego starożytni mieszkańcy Chin mieli by zakopywać dzbany z monetami?
2.Co zbieracze śmieci robili u jakiegoś rolnika na polu? Znajdź w tekście fragment ,,
W tym samym miejscu tydzień wcześniej miejscowy rolnik...''.
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::