Odnaleziono przyczynę powstawania deja-vu!

dodano: 29/06/2007 16:16 • komentarze: 5 • odsłony: 6532 • kategoria: Nauka/Technika • dodał: Bakus

Odnaleziono przyczynę powstawania deja-vu!Mózg produkuje wspomnienia w pobliżu swojego środka, w zapętlonym mostku z tkanki zwanym hipokampem. Ale nowe badanie sugeruje, że tylko mały jego fragment, zwany łukiem zębatym, jest odpowiedzialny za "epizodyczne" wspomnienia - czyli informację pozwalającą nam odróżnić podobne miejsca i sytuacje.

"Odkrycie pomaga wyjaśnić, gdzie w mózgu bierze swój początek zjawisko deja vú i dlaczego jego częstotliwość wzrasta wraz z wiekiem oraz u ludzi cierpiących na choroby mózgu", powiedział neurolog Susumu Tonegawa. Badanie zostało opisane w internetowym wydaniu magazynu Science.

Tak jak komputer zapisujący działania programów, tak samo łuk zębaty zapisuje wzór sytuacji - jej widok, dźwięk, zapach, czas i inne wskazówki służące w przyszłości do odniesienia ciała. Co się dzieje, gdy jego zdolności zostaną zablokowane?

Kiedy Tonegawa i jego zespół wyhodowali myszy pozbawione w pełni rozwiniętego łuku zębatego, gryzonie miały problem z rozróżnieniem między dwiema podobnymi, ale różniącymi się od siebie sytuacjami.

"Normalnie te zwierzęta potrafią rozróżnić dwie sytuacje tak samo, jak ludzie", powiedział Tonegawa. "Jednak pozbawione łuku zębatego mają już problemy".

"Deja vú jest problemem pamięci i występuje wtedy, gdy nasz mózg próbuje rozróżnić dwie niezmiernie podobne do siebie sytuacje", wyjaśnił Tonegawa. "U starszych ludzi deja vú występuje częściej - zdarza się to także u ludzi cierpiących na choroby neurologiczne typu choroba Alzheimera. Nie jest to bynajmniej niespodzianka, jeśli rozważyć fakt utraty lub uszkodzenia jakichś komórek łuku zębatego".

Według Tonegawy, starzejącego się już neurologa, jest to typowe zjawisko. "Dużo podróżuję, więc gdy pojawię się w nowym dla mnie porcie lotniczym, to mój mózg mówi mi, że już tu kiedyś byłem. Ale reszta mojego mózgu wie lepiej".

źródła: LiveScience.com
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: rozkminka data: 2007-07-03 19:59:43
to bardzo ciekawe tymbardziej,ze mozg ludzki nie do konca jest jeszcze zbadany-mam na mysli min wstep do psyhoanalizy zygmunta freuda i podswiadomosc-jaka ona odgrywa role przede wszystkim w snach wiele tych odczuc znam z autopsji jesli ktos ma jakies pytania to prosze o kontakt rozkminka@yahoo.pl
dodał: emoh data: 2007-07-08 03:33:43
nie wiem skąd Tonegawa ma takie dane ale ja osobiscie im jestem starszy tym rzadziej doświadczam deja vu , natomiast będąc dzieckiem miewałem dosyc często ,a więc i sytuacje miały dużo mniejsze szanse na to aby wystąpiły podobne do siebie.Toteż uwazam że pan Tonegawa wciska nam kit albo jestem wyjątkiem od reguły .
dodał: Anne data: 2007-07-26 23:21:06
Emoh nie tylko ty jesteś na tym świecie i tu np nie chodzi o wszystkich ludziach na świecie (!!) tylko znaczną część a dobra im jesteś starszy tym....blablabla ale tu w tym wypadku chodzi o osobyy w podeszłym wieku anie o jakiegoś np 20latka tylko o np 40-... . wiec jest różnica. albo źle przeczytałeś albo przydałoby Ci się czytanie ze zrozumieniem :) [bez urazy] :)))))
dodał: matbir data: 2007-07-28 10:45:49
Sposób myślenia wyrarzony przez emoha jest błędnym gdyż zapomina jak skomplikowanym tworem jest ludzki mózg. Przykładowo - dysleksja może zostac wyeliminowana przez procesy samoregenerujące. Więc nie jest powiedziane że twoje odczucie jest nie prawdziwe, byc może i w twoim przypadku zadziałały procesy samoregenerujące.
dodał: DJ Kafel data: 2007-09-12 16:56:07
To trochę głupie ale kiedy byłem na kolonii to udzieliło mi sie de javu i dziwne ale byłem w pokoju 1 raz w życiu a mimo to wiedziałem co gdzie jest. Nawet jakie papierki są pod łóżkiem!
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::