Ostatni lot promu Discovery

dodano: 02/03/2011 12:55 • komentarze: 0 • odsłony: 3318 • kategoria: Astronomia/Kosmos • dodał: Torton

Discovery skonstruowany przez NASA amerykański wahadłowiec kosmiczny, przystosowany do odbywania wielokrotnych podróży na orbitę. Jest trzecim promem NASA, który odbył lot w przestrzeń kosmiczną i jednocześnie najstarszym. Discovery wyniósł na orbitę teleskop Hubble’a, a także uczestniczył w dwóch misjach serwisowych tego satelity.

29 stycznia 1979 roku zawarto kontrakt na konstrukcję. Discovery odbył 36 podróży kosmicznych, spędził na orbicie 309,39 dni i przeleciał w sumie 206 019 288 km(Stan na Marzec). Do najważniejszych lotów promu Discovery można zaliczyć wyniesienie Teleskopu Kosmicznego Hubble'a 24 Kwietnia 1990 roku(Misja STS-31). Także loty naprawcze Teleskopu Hubble'a i misje wspierające budowę ISS(Międzynarodowa Stacja Kosmiczna).

Ostatnią misją Discovery był lot na ISS, a celem lotu było dostarczenie zaopatrzenia, PLM oraz humanoidalnego robota Robonaut R2. Oprócz tego w ładowni wahadłowca leci też ładunek "utajniony".

Ostatni lot promu Discovery


Źródło zdjęcia: http://gallery.astronet.pl

Astronom amator Rob Bullen(z Gloucestershie w Anglii) przy użyciu swojego 8-calowego teleskopu uwiecznił niezwykły moment zbliżenia promu Discovery do ISS krótko przed dokowaniem.

Na kolejną okazję zobaczenia dwóch statków kosmicznych możemy liczyć za kilka dni, kiedy to Discovery oddzieli się od ISS.

źródła: http://www.zion.czo.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::