Otyłością można się zarazić?

dodano: 27/07/2007 14:22 • komentarze: 0 • odsłony: 2502 • kategoria: Medycyna/Człowiek • dodał: Simon

Otyłością można się zarazić?Krewni, małżonkowie i znajomi osób otyłych także znacznie częściej są otyli - wynika z badań, o których informuje "New England Journal of Medicine".

Naukowcy z Harvard Medical School oraz University of California w San Diego przeanalizowali zebrane w ciągu 32 lat dane dotyczące ponad 12 000 osób, uczestniczących w wielkim kardiologicznym projekcie Framingham Heart Study.

Wynika z nich, że ryzyko otyłości jest większe o 57% w przypadku przyjaciół osób otyłych, o 40% - w przypadku rodzeństwa, a o 37% dla współmałżonka. Większy wpływ wywierały osoby tej samej płci - zwłaszcza mężczyzna na mężczyznę.

Zdaniem badaczy czynniki społeczne mogą mieć znaczący wpływ na rozwój otyłości, a zjawiska nie tłumaczy podobieństwo stylu życia i środowiska (niektórzy przyjaciele mieszkali daleko).

Prawdopodobnie otyłość danej osoby zmienia pogląd jego krewnych i znajomych na "normalną masę ciała" i sprawia, że tolerują własne przybieranie na wadze. Jednak wielu komentujących wyniki badań ekspertów nie jest co do istnienia takiej zależności przekonanych.

źródła: PAP / wp.pl / fot. e-medyk.info
Zobacz co sądzą o tym inni:
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::