Palenie papierosów bardziej szkodzi kobietom

dodano: 29/08/2007 04:35 • komentarze: 0 • odsłony: 3326 • kategoria: Medycyna/Człowiek • dodał: Simon

Palenie tytoniu znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory szyi i głowy zarówno u mężczyzn jak i kobiet, jednak u kobiet ten właśnie czynnik ryzyka ma większe znaczenie - informują naukowcy na łamach pisma "Cancer".

Palenie papierosów bardziej szkodzi kobietom


Terminem nowotwory głowy i szyi określa się między innymi raka krtani, przewodów nosowych, jamy ustnej i gardła. Rocznie tego rodzaju guzy rozpoznaje się u ponad 500 000 ludzi na świecie. Zgodnie z danymi National Cancer Institute (NCI), ryzyko zachorowania jest trzykrotnie wyższe dla mężczyzn niż kobiet, również ich rokowania są znacznie gorsze.

O tym, że palenie tytoniu jest ważnym czynnikiem ryzyka dla raka głowy i szyi wiadomo od dawna, badania naukowców z NCI wykazały teraz, że palenie bardziej szkodzi kobietom niż mężczyznom.

Doktor Neal Freedman z NCI wraz z zespołem analizowali dane 476. 211 kobiet i mężczyzn w celu dokładnego zbadania ewentualnych różnic w podatności na raka szyi i głowy pomiędzy płciami. Otrzymali wyniki, które świadczą o tym, że ryzyko zachorowania na wszystkie rodzaje nowotworów szyi i głowy związane z paleniem jest znacznie większe u kobiet niż u mężczyzn. Wśród mężczyzn 45% przypadków tego rodzaju nowotworów było związane z paleniem, u kobiet aż 75% przypadków raka było pochodną nałogu.

Częstość występowania wszystkich rodzajów raka głowy i szyi jest większa u mężczyzn niż kobiet,(...) ale palenie zwiększa ryzyko tych nowotworów bardziej dla kobiet niż mężczyzn - podsumowują autorzy pracy.

Wniosek jest prosty zarówno panie jak i panowie powinni rzucić palenie.

źródła: PAP / wp.pl / fot. AFP
Zobacz co sądzą o tym inni:
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::