Pawiany znają się na antykoncepcji

dodano: 20/07/2007 09:27 • komentarze: 2 • odsłony: 3591 • kategoria: Świat przyrody • dodał: Simon

Pawiany znają się na antykoncepcjiNigeryjskie pawiany anubisy (Papio anubis) stosują naturalne środki, które zmniejszają atrakcyjność samic i utrudniają im zajście w ciążę - informuje "New Scientist".

ames Higham z brytyjskiego Roehampton University, badając odchody pawianich samic z parku narodowego Gashaka-Gumti, w niektórych porach roku stwierdził w nich wysoki poziom roślinnych odpowiedników żeńskich hormonów - fitoprogestagenów. Podobnie jak syntetyczne progestageny wchodzące w skład pigułek, ich roślinne odpowiedniki mają działanie antykoncepcyjne zbliżone do progesteronu.

Okazało się, że poziom owych progestagenów był szczególnie wysoki podczas sezonu na śliwki. Od sierpnia do października pawiany na badanym obszarze spożywały dużo bogatych w fitoprogestageny czarnych śliwek z gatunku Vitex doniana. Pod wpływem takiej diety tylne części ciała samic zamiast przybierać atrakcyjny dla samców różowy kolor - bladły.

Zdaniem Patricii Whitten z Emory University w Atlancie objadanie się śliwkami może przynosić korzyść pawianom, zdolnym do rozrodu przez cały rok. Sezon na śliwki to najbardziej deszczowa pora roku - łatwo wtedy zachorować, co mogłoby zaszkodzić ciąży.

Nawiasem mówiąc korzeń antykoncepcyjnej śliwki stosowany jest przez mieszkańców Nigerii jako lek na rzeżączkę.

źródła: PAP / wp.pl / fot. JupiterImages EAST NEWS
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: pOtFuR data: 2009-02-08 16:58:44
jakie mądre małpy :)
dodał: UFOludka1234 data: 2009-03-22 11:12:46
No mądre:)
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::