Piramida Cheopsa - 7 cud świata

dodano: 21/08/2007 02:35 • komentarze: 3 • odsłony: 15864 • kategoria: Starożytny świat • dodał: Simon

Piramida Cheopsa - 7 cud świataNajwiększa i najbardziej tajemnicza piramida w kompleksie piramid w Gizie nosi imię Cheopsa (Chufu, Khufu). Piramida Cheopsa jest jedynym dobrze zachowanym cudem świata. Została wzniesiona w XXVI wieku p.n.e. Pierwotna długość boku podstawy wynosiła 230 m, wysokość 146,6 m, kąt nachylenia ścian 51 stopni i 50 sekund. Ściany piramidy Cheopsa były obłożone licówką z polerowanego białego wapienia, a wierzchołek czarnym diorytem. Rdzeń piramidy wzniesiono z ciosów miejscowego wapienia. Piramida Cheopsa składa się z 2,5 miliona bloków kamiennych, o łącznej wadze 6 miliona ton. Waga jednego bloku wynosiła od 3 do 80 ton (według Jeana Suchy'ego i Chantala Cinquina nawet do 390 ton !). Wejście do piramidy znajduje się pośrodku ściany północnej, na wysokości 20 m i prowadzi do stromego korytarza, na przedłużeniu którego wykuto w skale pod piramidą komorę grobów, której nigdy nie wykończono. Po zaniechaniu w niej prac, wybudowano nieopodal wejścia inny pasaż skośnie wznoszący się w górę, który następnie przechodził w poziomy korytarz wiodący do drugiej komory, również prawdopodobnie nigdy nie używanej. W trzecim stadium prac na przedłużeniu skośnego pasażu wybudowano wielką galerię o długości 47 metrów i wysokości 8,5 metrów, o ścianach z pięknie wypolerowanych bloków wapiennych, zakończoną poziomym przedsionkiem wyłożonym granitem, prowadzącym do granitowej komory właściwej, nad którą umieszczono konstrukcję składającą się z pięciu komór odciążających. Do komory tej prowadzą skośne szyby wentylacyjne. Przez blisko 3,5 tysiąca lat prawdopodobnie nikt nie wszedł do piramidy, ponieważ Egipcjanie bali się klątwy. Pierwszym śmiałkiem był prawdopodobnie Abd Allah al-Ma'mun, jednak nie znalazł tak jak sądził skarbów. W 1168 roku Arabowie zniszczyli część Kairu, aby nie oddać miasta Chrześcijanom. Odbudowując Kair odrywali z piramidy płyty wapienne i budowali z nich mieszkania. Nie oszczędzono również wierzchołka budowli i najwyższych partii, w związku z tym obecnie Piramida Cheopsa liczy 137 metrów.

Przekrój piramidy Cheopsa

Piramida Cheopsa - 7 cud świata


Legenda:
A - Wejście główne
B - Komnata królowej
C - Komnata króla
D - Korytarz
E - Tunele wychodzące w stronę świętych gwiazd dla Egipcjan
F - Komnata nad komnatą królewską
G - Tunel wykopany prawdopodonie przez złodziei
H - Ślepy tunel
I - Fałszywa komnata dla oszukania złodziei

Piramida Cheopsa - 7 cud świataJak zbudowano piramidę?
Na początek musieli znaleźć odpowiednie miejsce, które wytrzyma ciężar 6 400 000 t. Wybrano uskok pustynnego płaskowyżu na południe od Kairu, 7km od wsi Giza. Było to odpowiednie miejsce, które mogło utrzymać ciężar piramidy. Wzniesiono wokół wyznaczonej powierzchni wał z piasku i kamieni. Na czworokątnej podstawie budowli wykuto sieć kanałów przecinających się pod kątem prostym. Kiedy kanały zostały napełnione zaznaczono wysokość poziomu wody. Później spuszczono wodę i kamieniarze usunęli wszystko co wystawało poza wyznaczony poziom.Zamurowano kanały i gotowa była podstawa. Przy pracach przygotowawczych, trwających 10 lat, zatrudnionych było 4000 rzeźbiarzy, architektów, kamieniarzy i innych rzemieślników. Zbudowali oni pochylnię, po której wtaczano głazy. Kolejne 20 lat budowano piramidę z 2,3 miliona wapiennych bloków, każdy o wadze 2,5 t. Według greckiego pisarza Herodota budowa piramidy zgromadziła 100 000 pracowników. Na rzodkiew, cebulę i czosnek (dodatki do jedzenia) wydano 1600 talentów, co odpowiada 7 milionom dolarów. Technologia budowania opierała się na krążku i dźwigni. Ilość pracowników podana przez Herodota jest mało realna, ponieważ na placu budowy nie było tyle miejsca dla tak wielu ludzi. Gdyby naraz zatrudniono ponad 8000 ludzi przeszkadzaliby sobie nawzajem. W czasach gdy wznoszono piramidy Egipt był bogatym krajem. Każdego roku od końca czerwca do listopada wylewał Nil, użyźniając glebę. Podczas wylewu chłopi nie mogli pracować.

Kto pracował przy budowie?
Do budowy piramidy chętnych było bardzo dużo. Praca ta nie była pańszczyzną ale ochotniczą służbą. Każdemu pracownikowi zapewniano nocleg, odzież, wyżywienie i małą zapłatę. Egipcjanie czuli się zaszczyceni do budowy grobowca faraona. Wierzyli, że pomagając w budowie będą mieli udział w nieśmiertelności faraona. Chłopi całymi falami napływali do Gizy. Byli tam dzieleni na ośmioosobowe grupy i zakwaterowywani w barakach. Mężczyźni przeprawiali się przez Nil i maszerowali w stronę kamieniołomu. Z litej skały odrywali bloki kamienne i nadawali im za pomocą narzędzi odpowiednie wymiary ( 0.8m-1.45m). Każda grupa umieszczała blok na saniach i ciągnęła do Nilu. Tam bloki kamienne i mężczyźni zabierani byli na drugą stronę Nilu. Do placu budowy sześciany ciągnięte były na saniach. Gotowa część piramidy otoczona była pochyłą rampą o 20m szerokości. Następnie kamień umieszczano z milimetrową dokładnością we wskazanym miejscu. Im wyższa była piramida, tym dłuższa i bardziej stroma stawała się rampa. Kiedy piramida była prawie gotowa trzeba było umieścić na szczycie 9m ostrosłup. Przy tej pracy bardzo dużo osób poniosło śmierć. Po 20 latach ciężkiej i żmudnej pracy powstał rdzeń piramidy. Wyglądała tak jak ją widzimy obecnie. Przypominała górę o strukturze schodkowej. Uskoki wypełniono kamieniami. Następnie obłożono białymi wapiennymi płytami.

Jak chowano faraona?
Po śmierci faraona balsamowano jego zwłoki i wkładano do krypty. Wnętrzności faraona umieszczano w wazach pogrzebowych. Egipcjanie uważali, że gdy ziemska powłoka faraona znajdowała się w piramidzie to wewnętrzne ka zmarłego opuszczało grobową kryptę. Naukowcy wątpia, że Wielka Piramida była miejscem spoczynku faraona. Są na to trzy dowody:
* Krypta grobowca nie jest ozdobiona.
* W sarkofagu, w którym powinien leżeć król brakuje pokrywy.
* Z komnaty królewskiej odchodzą dwa szyby wentylacyjne, a umarli nie potrzebują powietrza.

Pierwsi złodzieje piramidy
Przez 3500 lat nikt nie wszedł do piramidy Cheopsa. Egipcjanie bali się klątwy.Pierwszy wtargną do piramidy Abd Allah al-Ma-mun, syn Haruna Raszida. Sądził, że znajdzie skarby. Nic nie znalazł poza 28 cm warstwa kału nietoperzy. W 1168r Arabowie całkowicie zniszczyli część Kairu, aby nie oddać miasta w ręce chrześcijańskich krzyżowców. Kiedy Egipcjanie odbudowywali miasto odrywali z piramidy białe wapienne płyty i budowali z nich domy. Ukradziono także wierzchołek piramidy i wyższe partie budowli, dlatego piramida ma dziś 137,20 m, a nie 146,6 m.


Źródło:
1. tajemnicepiramid.w.interia.pl
2. siedem.ms-net.info / Artur Szymański & Marian Szutiak

źródła: tajemnicepiramid.w.interia.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: AdamM data: 2009-03-19 02:52:08
Czy sa to informacje sprawdzone w 100 % , interesuje mnie glownie , cala struktura i powstanie budowli , czy Autor tego artykulu(simon) i zrodlo z ktorego czerpal wiadomosci jest na 100% pewne. Mam powazne dylematy wewnetrzne co do tego przedsiewziecia. W jak duzym stopniu mozemy byc pewni ze piramidy powstaly tylko i wylacznie dzieki "ludzkim rekom"?
dodał: Amelia data: 2010-04-04 23:23:18
ciekawe !
dodał: Gaara data: 2011-08-22 23:10:14
,,Zbudowali oni pochylnię, po której wtaczano głazy''??? głazy mające od 3 do 80 ton, a według niektórych nawet 390! Coś to jest nie tak, i popieram AdamM
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::