Planeta, na której rok trwa 31 godzin

dodano: 04/07/2007 16:15 • komentarze: 2 • odsłony: 4824 • kategoria: Astronomia/Kosmos • dodał: Simon

Międzynarodowy zespół astronomów odkrył planetę, na której rok trwa niewiele więcej niż ziemska doba. Do jej odkrycia użyto wielkiego teleskopu o średnicy 10 metrów.
Planeta, na której rok trwa 31 godzin
Badania pozasłonecznych układów planetarnych to teraz bardzo gorący temat wśród astronomów. Przypomnijmy tylko kilka odkryć ogłoszonych w maju: pierwsza mapa rozkładu temperatury na planecie pozasłonecznej, najgorętsza znaleziona planeta (2000 stopni Celsjusza), pierwsza planeta satelity COROT, odkrycie aż 28 planet na koniec maja, czy w końcu znalezienie przez polskich astronomów planety wokół olbrzymiej gwiazdy (czerwonego olbrzyma).

Czerwiec dopiero się rozpoczął, a już mamy kolejne odkrycie planetarne. Tym razem poinformowano o wykryciu planety, która obiega swoją gwiazdę w zaledwie 31 godzin. Planeta TrES-3 to trzeci obiekt odkryty przez zespół Trans- atlantic Exoplanet Survey. Astronomowie zaangażowani w ten projekt poszukują planet, których orbita jest tak usytuowana w stosunku do Ziemi, że obiekt przechodzi przed swoją gwiazdą (nazywamy to tranzytem). Swoje obserwacje prowadzą za pomocą sieci niewielkich automatycznych teleskopów umieszczonych w Arizonie, Kalifornii i na Wyspach Kanaryjskich.
Planeta, na której rok trwa 31 godzin
Znaleziona planeta TrES-3 ma masę około dwóch mas Jowisza, a promień około 1,3 promienia Jowisza. Okrąża gwiazdę odległą o 800 lat świetlnych. Okres obiegu zaledwie 31 godzin oznacza, że planeta jest bardzo blisko gwiazdy. Skutkuje to temperaturą aż 1500 kelwinów.

Przechodząc przed swoją gwiazdą planeta osłabia jej światło o 2,5 procent. Dzięki temu została zauważona przez astronomów. Planetę wykryła też inna sieć automatycznych teleskopów, Hungarian Automated Telescope Network (HATNet).

W celu potwierdzenia, że mamy do czynienia z planetą, astronomowie Gaspar Bakos (HATNet) i Guillermo Torres (CfA) zamienili swoje 10- centymetrowe teleskopy na jeden z największych teleskopów na świecie, 10-metrowy Keck. Dodatkowe obserwacje, pozwalające na ustalenie rozmiaru planety, przeprowadzono także w Lowell Observatory, Fred L. Whipple Observatory w Arizonie oraz przez Las Cumbres Observatory Global Telescope na Hawajach.

Planeta, na której rok trwa 31 godzin
Teleskop Krak

źródła: PAP / onet.pl / lowell.edu
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: Gieksiarz1964 data: 2009-07-26 19:27:21
:) xD
dodał: LAGOS22 data: 2010-01-20 19:51:10
ale bajer w 2 dni byś miał troszeczke mniej niż dwa lata hehe
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::