Pozostałości miasta Majów odkryte w Belize

dodano: 28/06/2007 03:09 • komentarze: 3 • odsłony: 7476 • kategoria: Starożytny świat • dodał: Simon

Archeolodzy odkryli w Belize, w zachodniej części Półwyspu Jukatańskiego, fundamenty trzech budowli, które stanowią fragment dużego starożytnego miasta Majów - donosi serwis internetowy "The Reporter".

Pozostałości miasta Majów odkryte w Belize


Według naukowców z Narodowego Instytutu Archeologii Belize, odkryte budynki są częścią miasta Majów o nazwie Aventura, które liczyło - ich zdaniem - w czasach swojej świetności od 7 do 10 tysięcy mieszkańców.

Odkrycia dokonano w rejonie Corozal w północnej części kraju, podczas prac przygotowawczych przed budową zakładu przetwórstwa owoców, na terenie plantacji papai.

Pozostałości miasta Majów odkryte w Belize


Jedna z odkrytych budowli, znajdująca się w odległości 23 metrów od pozostałości świątyni Majów w centrum starożytnego miasta, ma wymiary 20 metrów długości i 8 metrów szerokości. Znajdowały się w niej cztery pomieszczenia, które jeszcze nie zostały w pełni odsłonięte przez naukowców.

Rozmiary tej budowli, a także odkryte tam ozdobne naczynia - w tym dzbany na wodę z podwójnymi otworami - zdaniem ekspertów świadczą o tym, że domostwo należało do wpływowej rodziny, posiadającej królewskie koneksje.

Pozostałości miasta Majów odkryte w Belize


Archeolodzy odkryli też kostne szczątki dwojga ludzi sprzed 1800 lat, pochowanych w jednym z pomieszczeń w krypcie pod kamienną podłogą z płyt wapiennych o grubości 45 centymetrów.

Pozostałości miasta Majów odkryte w Belize


Krypta była wykopana w ziemi i wyłożona blokami kamienia o wymiarach 30 x 30 centymetrów. Kamienie były precyzyjnie dopasowane i pokryte tynkiem, co potwierdza zamożność właścicieli domu.

Przy głowach zmarłych naukowcy odnaleźli naczynia, złożone do grobu zgodnie z tradycją Majów, zaobserwowaną w tym regionie. Przy zwłokach kobiety znajdowała się misa, a mężczyzny - duży rodowy talerz.

Najważniejsze odkryte artefakty będą przewiezione do Muzeum Narodowego w mieście Belize, a pozostałe będą eksponowane na stałej wystawie, jaka ma powstać na terenie plantacji.

Pozostałości miasta Majów odkryte w Belize

źródła: PAP / onet.pl
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: pOtFuR data: 2009-01-18 09:36:38
to było dość małe miasto, ale w takim miasteczku takie piramidy?
dodał: Gaara data: 2011-08-22 18:01:04
Skąd wiesz pOtFuR że to miasto było dość małe? Może masz jakieś inne źródła ale na początku piszę ,,fragment DUŻEGO starożytnego miasta''.
dodał: Nudis Euphoria data: 2012-02-02 10:11:13
Jakim cudem DUŻE starożytne miasto mogło sobie liczyć W OKRESIE ŚWIETNOŚCI 7-10 tys. ludzi? Gaara - przecież to można wywnioskować, nie trzeba mieć "innych źródeł" :P
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::