Prehistoryczna budowla na dnie jeziora w Szwajcarii

dodano: 19/09/2007 09:37 • komentarze: 1 • odsłony: 9181 • kategoria: Starożytny świat • dodał: Simon

Prehistoryczna budowla na dnie jeziora w SzwajcariiArcheolodzy odkryli w Szwajcarii pozostałości najstarszej odnalezionej w tym kraju drewnianej budowli, która znajduje się obecnie na dnie jeziora - donosi serwis internetowy Swiss Info.

Odkrycia dokonano na dnie Jeziora Biel, na północny-zachód od Berna, stolicy kraju.

Jak wyjaśnił Alfred Hafner, kierujący podwodnymi pracami archeologicznymi w regionie, budowla pochodzi z 3863 r. p.n.e.

Do ustalenia tak dokładnej daty powstania budowli z drewna naukowcy wykorzystali dendrochronologię - stosowaną w archeologii technikę ścisłego datowania obiektów na podstawie słojów w drewnie.

Zespół nurków z kantonalnej służby archeologicznej poszukiwał na stanowisku Sutz-Lattrigen, w terenie niegdyś gęsto zamieszkanym, pozostałości prehistorycznych osad budowanych na palach nad brzegami jezior.

W Szwajcarii, na brzegach wielu jezior, odkryto pozostałości nadbrzeżnych osad, które przed wiekami budowano na drewnianych platformach, wspartych na palach. Wiele z nich znajduje się obecnie pod wodą z powodu zmiany linii brzegowej.

Jak poinformował Alfred Hafner, najnowsze znalezisko z jeziora Biel różni się od dotychczasowych odkryć. Duża budowla o prostokątnym kształcie znajdowała się pierwotnie w odległości 200 metrów od brzegu, co wykluczało jej funkcje mieszkalne.

Zdaniem naukowców, budynek był wykorzystywany przez prehistorycznych rybaków do przechowywania sprzętu rybackiego i wędzenia ryb.

Archeolodzy prowadzą prace badawcze w okolicach Sutz-Lattringen od 20 lat. Ponad 30 tysięcy metrów kwadratowych dna jeziora zostało już przeszukane, a na powierzchnię wydobyto tysiące przedmiotów.

Najstarsze odkryte pozostałości nadbrzeżnych osad pochodzą z IV tysiąclecia p.n.e., najmłodsze z okresu 1750-1660 r. p.n.e.

Osady na palach nad brzegami jezior budowane były przez prehistorycznych mieszkańców Szwajcarii od późnego neolitu - końcowego okresu epoki kamienia - do początków epoki brązu.

Na prehistoryczne pozostałości po raz pierwszy natrafiono nad Jeziorem Zuryskim podczas wyjątkowo suchej zimy 1853-54 r., kiedy to poziom wody w jeziorze był szczególnie niski.

Od tej pory fragmenty osad na palach odnaleziono też nad innymi jeziorami: Biel, Neuchatel, Murten, Zug, Bodeńskim i Jeziorem Czterech Kantonów.

źródła: PAP / wp.pl / fot. krzysztofrozmus.net
Zobacz co sądzą o tym inni:
dodał: Gaara data: 2011-08-23 01:13:02
I kto by pomyślał że najstarsza budowla w Szwajcarii, będzie leżała na dnie jeziora...
Aby mieć możliwość komentowania, musisz być zalogowany. Nie masz konta? Zarejestruj się!
nieznane.pl Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał RSS.Statystyki This Page Is Valid XHTML 1.0 Transitional :: ©2007-2009 nieznane.pl ::